Śląskie pałace i ich mieszkańcy. Gabriele von Magnis, hrabina od potrzebujących

Czytaj dalej
Marek Gaworski

Śląskie pałace i ich mieszkańcy. Gabriele von Magnis, hrabina od potrzebujących

Marek Gaworski

Bożkowski pałac należy do najpiękniejszych rezydencji Dolnego Śląska. Ciekawostki z nim związane można było przeczytać w poprzednim wydaniu nto. W tym rozdziale znalazło się miejsce dla historii jednej z przedstawicielek rodziny Magnisów, dla której wkład w życie mieszkańców Śląska był ważniejszy od opływania w luksusy w zaciszu wiejskiej rezydencji. Kobiety, której historia dla wielu nadal pozostaje nieznana.

Gabriele von Magnis była przedstawicielką dolnośląskiej linii szlacheckiej Magnisów. Urodziła się 24 marca 1896 roku w bożkowskim pałacu, jako jedno z dziewięciorga dzieci (czworo z nich zmarło w dzieciństwie) Antona Franza (1862-1944), członka pruskiego dworu (1902-1918) i rycerza Zakonu Maltańskiego oraz Bianki Deym von Střítež. Jej brat Ferdynand był ostatnim właścicielem pałacu w Bożkowie i dóbr w Ołdrzychowicach Kłodzkich, Jaszkowej Górnej i Strážnicy (obecnie na czeskich Morawach).

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Gaworski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.