Zapraszamy do Śląska Plus.
*Tatiana Szczęch, właścicielka Centrum Kreowania Wizerunku SYNERGIA, ocenia stylizację pani prezydentowej Jolanty Kwaśniewskiej.
*Już ponad 12 tysięcy osób poparło pomysł, by Autostrada A4 nazywała się Autostradą Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Poinformowali o tym przedstawiciele Fundacji Prudentia et Progressus i Społecznego Komitetu Uczczenia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy są pomysłodawcami akcji.
*Przy Francuskiej w Katowicach trwa budowa 3. biurowca A4 Business Park. Dwa budynki są już wynajęte. Do drugiego właśnie przeprowadza się PKP Cargo. Zajrzeliśmy, jak urządzili się kolejarze.
30 lat temu, na moście w Berlinie, wymieniano szpiegów. M.in. za adiunkta politechniki bielskiej i szpiega CIA, Jacka Jurzaka, wracał do Polski as wywiadu Marian Zacharski.
*Długoletni prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej - książę Jerzy Czartoryski, mówi nam o życiu współczesnego arystokraty, portalach społecznościowych, przodkach i zasadach, które warto mieć.
*Prościej, szybciej i nic nie kosztuje. Dziś wysyłanie wiadomości przez pocztę elektroniczną nikogo już nie dziwi. Pisanie tradycyjnych listów od dawna odchodzi do lamusa. Przyczyny tego są różne - rozwój techniki, ale też brak czasu, a nieraz i chęci. W końcu napisanie kilku słów na papierze wymaga przemyśleń i większego zaangażowania. Niektórzy o tym jeszcze pamiętają. A Wy? Jakie listy piszecie?
*Urban Exploration - czyli rodzaj turstyki polegający na zwiedzaniu starych i opuszczonych budynków. Normalni ludzie przechodzą obok takich obiektów obojętnie. Władze miast czy gmin czasem się ich wręcz wstydzą. Dla eksploratorów, takie opuszczone budynki są po prostu piękne.
*Pieniądze na resort zdrowia już mamy. Czas je dobrze wykorzystać - mówi nam minister zdrowia prof. Marian Zembala.
*O przywilejach, jakie od państwa niemieckiego dostawali Górnoślązacy osiedlający się w „Reichu”, i o obecnej sytuacji uchodźców w Niemczech opowiada Andreas Rim, który w latach 80. wyjechał z Raciborza do Niemiec.
*- Pieniądze są konsekwencją sukcesu, natomiast nie jest dobrze, jeśli przesłaniają nam cały artyzm - mówi Michał Bajor. 2 października ukazała się jego nowa płyta „Moja miłość”. 15 listopada artysta wystąpi w chorzowskim Teatrze Rozrywki.
*Nasze konie uczciwie pracują w policji i zasługują na dobrą emeryturę - twierdzi asp. Karol Molęda, dowódca zespołu konnego chorzowskiej policji. Sam zajął się zwolnionym ze służby koniem Jahrankiem.
*„Kiedy kończę utwór i widzę, że mógłby być zrobiony lepiej, to bez najmniejszych wahań wyrzucam go do kosza” - pisze w książce Portret Wojciecha Kilara, „Takie piękne życie” Barbara Gruszka-Zych.
*Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia świętuje jubileusze: 80-lecie powstania i 70-lecie reaktywacji. Ważnych momentów w historii było wiele.
*Zespół Carrantuohill świętuje swoje 28 urodziny. I choć imprezy hucznej nie było, to o zespole nikt nie zapomina. Kilka dni temu muzyków wyróżniono prestiżową Złotą Lampką Górniczą, przyznawaną co roku w ramach Rybnickich Dni Literatury. Z Adamem Drewniokiem, basistą zespołu rozmawia Barbara Kubica.
*W poniedziałek ekipa złożona ze służb medycznych z Jastrzębia-Zdroju już po raz piąty wyruszy na misję do Paragwaju. Jastrzębscy wolontariusze pojawią się w mieście Guarambare. Pomogą setkom chorych.
*Słynne zwały Kompanii Węglowej to już historia. Jeszcze na początku tego roku zalegało na nich blisko 6 milionów ton węgla. Dziś jest niemal o połowę mniej (3,5 mln ton).
*Czteroletnia Oliwia Kuśmierska z Rudy Śląskiej jeszcze nie wie kim jest Robert Lewandowski. Nie za bardzo interesuje się piłką nożną. Woli bawić się ze swoimi siostrami. Jednak dzięki koszulce z autografem czołowego piłkarza oraz wsparciu wielu ludzi dobrej woli udało się uzbierać pieniądze na jej leczenie.