Skromne ołtarze dla papieża Franciszka [ZDJĘCIA, WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Fot. Michał Gąciarz
Piotr Drabik

Skromne ołtarze dla papieża Franciszka [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piotr Drabik

O tym się mówi. Centralne uroczystości Światowych Dni Młodzieży na Błoniach i Brzegach zostaną odprawione na bliźniaczych ołtarzach, których budowa już się rozpoczęła.

Konstrukcje mają nawiązywać swoim wyglądem do barw obrazu Bożego Miłosierdzia z wizji św. Faustyny. - Będzie przeważać na nich kolorystyka biała, błękitna oraz jasnoróżowa - tłumaczy ks. Marek Hajdyła, odpowiedzialny w Komitecie Organizacyjnym ŚDM za wydarzenia na Błoniach i Brzegach.

Autor: Oskar Nowak

Wizualizacje papieskich ołtarzy zaprezentowano podczas czwartkowej konferencji prasowej. Opracowanie ich projektów powierzono cenionemu ślaskiemu architektowi obiektów sakralnych Stanisławowi Niemczykowi. - Przede wszystkim zależało nam na prostocie, co jest mottem całego pontyfikatu papieża Franciszka. Ojciec Święty ma się na nim czuć komfortowo - podkreślał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Tradycyjnie w centrum znajdzie się ambona, zadaszona baldachimem. Za nią będzie znajdował się wizerunek Jezusa Miłosiernego, a obok św. Faustyny oraz św. Jana Pawła II a poiędzy nimi wysoki krzyż (na Błoniach 30 m wysokości, a w Brzegach o dwa metry niższy).

Po obu stronach ołtarzy znajdą się miejsca dla kardynałów i biskupów. Z boków, pod zadaszeniami zasiądzie orkiestra oraz chór.

Większa konstrukcja powstanie na Polu Miłosierdzia (Campusie Misericordiae )w Brzegach, który zajmie powierzchnię aż 3,8 tys. m kw. Na Błoniach ołtarz będzie o połowę mniejszy.

Ołtarze zostaną zbudowane ze stalowych rusztowań. Po zakończeniu ŚDM organizatorzy zachowają na pamiątkę m.in. ambony i trony Ojca Świętego. - Podobnie jak przypadku poprzednich pielgrzymek papieskich - dodaje ks. Marek Hajdyła. Prace montażowe już się rozpoczęły. Ołtarze mają być gotowe na kilkanaście dni przed rozpoczęciem ŚDM.

piotr.drabik@dziennik.krakow.pl

Piotr Drabik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.