Do konserwatora zabytków trafiło pismo ws. elewatorów w Darłowie. Chodzi o wstrzymanie rozbiórki jednego z największych darłowskich budynków .
- To grupa chora na władzę - komentuje sprawę Leszek Dydyna, właściciel obiektów. Tak określa tych, którzy przysłali pismo do konserwatora zabytków w Koszalinie. Przypomnijmy, że od ponad roku lokalny przedsiębiorca z Darłowa chce zburzyć od lat niszczejące elewatory zbożowe.
Jednak w ostatnich tygodniach do delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Koszalinie dotarło pismo z prośbą o wstrzymanie prac rozbiórkowych darłowskich elewatorów. List w tej sprawie trafił także do naszej redakcji. Czytamy w nim, że portal ,,Nad Wieprzą” ratuje zabytkowy elewator w Darłowie. Nadawca pisma prosi o wysyłanie e-maili i listów do wojewody zachodniopomorskiego. Wnioskodawcy walczą o wpisanie elewatorów do rejestru zabytków. - Wstrzymano z urzędu wykonanie rozbiórki. Jednocześnie walczymy o całkowite uchylenie decyzji rozbiórki i wpisanie elewatorów do rejestru zabytków, co całkowicie wykluczy ich wyburzenie w przyszłości - napisał do nas przedstawiciel portalu Nad Wieprzą.
Informacje na temat wstrzymania prac rozbiórkowych potwierdza sam właściciel obiektów, który uważa, że to polityczna walka. - Rzeczywiście, we wrześniu tego roku konserwator zabytków ma przysłać inspektora, żeby sprawdził, czy wszystko jest zgodne z pozwoleniem na rozbiórkę - mówi nam Leszek Dydyna. Właściciel obiektów zaznacza, że ma nadzieję, iż kontrola nie spowoduje żadnych zmian i rozbiórka się odbędzie. - Gdy tylko dowiedzieliśmy się o planach zburzenia drugiego, największego elewatora, postanowiliśmy go uratować. Już jeden uratowany zabytek mamy na koncie, jest nim dworcowa wieża ciśnień w Sławnie - informuje ,,Nad Wieprzą”.
- To bez wątpienia ma podłoże polityczne. Te organizacje, które złożyły wniosek o uchylenie pozwolenia na rozbiórkę, są pewnego rodzaju słupem i wykonują polecenia przeciwników obecnej władzy w Darłowie - tak z kolei komentuje sprawę nasz anonimowy rozmówca, związany z Darłowem.
Największy elewator zbożowy w Darłowie powstał w 1941 roku. Ma dwanaście pięter wysokości i jest to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Darłowie. Obiekt jednak od lat niszczeje. Właściciel twierdzi, że obiekt nie nadaje się do użytku.