Maciej Badowski

Skok Polska zawieszony.Jest wniosek o upadłość

Skok Polska zawieszony.Jest wniosek o upadłość Fot. Tomasz Czachorowski
Maciej Badowski

Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła w czwartek działalność Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej Polska w Warszawie.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zawiesiła działalność SKOK Polska oraz postanowiła wystąpić do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości tej spółdzielczej kasy. Aktualnie depozyty członkowskie zgromadzone przez 15,8 tys. członków SKOK Polska wynoszą 172,9 mln zł.

W lipcu ubiegłego roku KNF ustanowiła w SKOK Polska zarządcę komisarycznego. Z jego ustaleń wynika, że SKOK Polska wykazywała na koniec lipca głęboką niewypłacalność. Okazało się, że dokonane przez poprzedni zarząd wyceny spółek będących w posiadaniu SKOK Polska były zawyżone - wartość udziałów tych spółek w bilansie została skorygowana w dół z 43,7 mln zł do 8,8 mln zł.

Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa (Kasa Krajowa) odmówiła udzielenia pomocy. Dodatkowo zarząd Kasy Krajowej, w odpowiedzi na nowy wniosek zarządcy komisarycznego SKOK Polska, podjął uchwałę o odmowie udzielenia SKOK Polska pomocy finansowej ze środków funduszu stabilizacyjnego. W związku z tym niemożliwe stało się samodzielne prowadzenie procesu naprawczego przez SKOK Polska.

Skok Polska zawieszony.Jest wniosek o upadłość
Tomasz Czachorowski

KNF stwierdziła, że żadna inna spółdzielcza kasa nie posiada zdolności do przejęcia SKOK Polska w sposób mogący zapewnić bezpieczeństwo depozytów zgromadzonych w kasie i wdrożyła postępowanie administracyjne w celu zbadania możliwości przejęcia SKOK Polska przez bank. Żaden bank nie był zainteresowany ofertą.

W związku z tym jedynym rozwiązaniem wynikającym z przepisów prawa jest zawieszenie działalności SKOK Polska i wystąpienie z wnioskiem o ogłoszenie upadłości kasy, co stanowi formalnąprzesłankę do uruchomienia wypłat środków gwarantowanych z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG).

Zgodnie z ustawą o BFG, gwarantowane środki są wypłacane przez BFG w terminie 20 dni roboczych liczonych od dnia złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółdzielczej kasy. W całości gwarantowane depozyty łącznie do równowartości 100 tys. euro (ok. 437 tys. zł).

Maciej Badowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.