Sklepy przekonują się do klientów biorących zakupy do swych naczyń
Rośnie liczba plastikowych opakowań, ale także wzrasta liczba osób, które próbują żyć zgodnie z zasadami „Zero waste”. To styl życia - szukanie produktów, które nie potrzebują opakowań, są one wielorazowe lub dają się łatwo przetworzyć.
„Najtrudniejsza rzecz to chyba wybieranie zakupów tak, żeby nie było wszystko wielokrotnie pakowane. Polecam bazarek na wagę w Auchan i jakiegoś zaprzyjaźnionego rzeźnika, który nie patrzy krzywo na pakowanie w pudełka. Mleko z mlekomatu i woda z kranu. Ja podejmuję wyzwanie” - pisze na fanpejdżu Naturosfery na FB pani Marta.
Natomiast pan Piotr uważa, że: „Nie ma najmniejszych szans na życie bez plastiku, jest masa rzeczy i produktów, gdzie wszechobecny jest plastik. Nie będziemy przecież przelewać napoju w sklepie, oleju silnikowego, śmietany, jogurtu, mleka czy też chleba przepakowywać we własne opakowania. Tak więc możemy tylko ograniczyć jego obecność w naszym życiu, a za całkowite wyeliminowanie plastiku z naszego życia odpowiedzialne mogą być tylko koncerny i nakazy rządowe (...)”.
- Staram się, gdy tylko mogę unikać plastiku - przyznaje pani Monika z bydgoskich Bartodziejów. - Zawsze mam przy sobie lnianą torbę. Kupuję na osiedlowym rynku, a w większych sklepach zdarzało mi się też pakować jedzenie do własnych wielorazowych opakowań.
W jakich sklepach można zrobić zakupy do własnych pudełek? Czytaj w dalszej części artykułu.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień