Sklep z dopalaczami w Katowicach, czyli petycja, tulipany i mściciel. Jak walczyć z dopalaczami?

Czytaj dalej
Patryk Drabek

Sklep z dopalaczami w Katowicach, czyli petycja, tulipany i mściciel. Jak walczyć z dopalaczami?

Patryk Drabek

Sklep z dopalaczami w Katowicach: To, co dzieje się na ulicy Plebiscytowej, przekracza wszelkie granice. Znajduje się tu sklep z dopalaczami, przed którym zbierają się agresywni ludzie. Nie czujemy się bezpiecznie - mówią katowiczanie. Dlatego też przygotowali petycję, która trafiła do prezydenta Katowic Marcina Krupy, ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka, wojewody Jarosława Wieczorka oraz komendantów śląskiego garnizonu i katowickiej straży miejskiej. Kilka dni wystarczyło do tego, by petycję podpisały 432 osoby. Każda z nich chce, by sklep z dopalaczami został w końcu zlikwidowany.

Sklep z dopalaczami w Katowicach cały czas działa.

W ubiegłym roku dobry przykład dali łódzcy urzędnicy, którzy wystosowali pozew przeciwko właścicielowi lokalu, w którym można było kupić dopalacze i zapowiedzieli, że w ten sposób postąpią w przypadku każdego sklepu ze szkodliwymi substancjami, jeśli kamienicznicy nie wypowiedzą umowy. Metoda okazała się skuteczna i może być stosowana także na Śląsku.

Taki pomysł podsunął władzom miasta komendant miejski policji w Katowicach. Wystosował on do prezydenta Krupy pismo z propozycją podjęcia działań w myśl artykułu 144 kodeksu cywilnego (tzw. zakaz immisji), zgodnie z którym - w dużym uproszczeniu - właściciel nieruchomości powinien powstrzymywać się od działań, które są uciążliwe i zakłócają korzystanie z sąsiednich budynków.

Sklep z dopalaczami nadal działa
Sklep z dopalaczami nadal działa

- Zbieraliśmy dokumentację, a teraz przeprowadzana jest analiza prawna pod kątem wystąpienia na drogę sądową - mówi Ewa Biskupska, rzeczniczka prasowa UM w Katowicach. - Jesteśmy zdeterminowani, by pozbyć się tego typu sklepów z Katowic - zapewnia rzeczniczka.

„Mściciel” w akcji
Na razie jednak niezadowolenie mieszkańców sięga zenitu, a policja i straż miejska regularnie patrolują okolicę. Wystarczy jednak, że funkcjonariusze odjeżdżają, a na ulicy Plebiscytowej pojawia się od 20 do 30 osób. Dochodzi wówczas do dantejskich scen.

Pewnego dnia, w samo południe, klienci sklepu rozbili butelki, tworząc tzw. tulipany i zaczęli gonić się po okolicy. Na porządku dziennym są bójki pomiędzy amatorami dopalaczy. Spożywają alkohol i do tego sięgają po dopalacze. Później awanturują się, a mieszkańcy obawiają się o własne zdrowie i życie. Doszło już do tego, że sprawy w swoje ręce wziął mężczyzna, nazywany przez mieszkańców „mścicielem”. Pojawiał się m.in. z łopatą i łomem w ręku. Za każdym razem rozbijał szybę w sklepie.
- Zapowiedział, że podpali całą kamienicę. Wszystko działo się w połowie lipca, ale od tego czasu już nic nie robił - podkreśla katowiczanka, która była świadkiem zdarzenia.

Sklep z dopalaczami nadal działa
Sklep z dopalaczami nadal działa

Policja nie miała w tej sprawie zgłoszenia, ale trudno przypuszczać, by osoby, które zajmują się nielegalną działalnością, dzwoniły do mundurowych i informowały o takich incydentach.

Ponad 800 zatruć
- Robimy wszystko, by doprowadzić do likwidacji tego sklepu - podkreśla kom. Aneta Orman, oficer prasowy KMP w Katowicach. W czerwcu oraz w lipcu (dwukrotnie) policjanci towarzyszyli pracownikom sanepidu, którzy przeprowadzili kontrolę w sklepie przy ulicy Plebiscytowej. Nie znaleziono jednak żadnych zakazanych środków. - Mają u siebie piecyk i wszystko spalają. Ostatnio pracownicy sanepidu i policjanci czekali 40 minut, zanim otwarto im drzwi. Trudno, by w takiej sytuacji znaleziono coś, co jest nielegalne - wzdychają mieszkańcy.

Sklep z dopalaczami nadal działa
Sklep z dopalaczami nadal działa

Problem jednak istnieje, co potwierdzają statystyki. W ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Sanitarna odnotowała w naszym regionie 961 zatruć lub podejrzeń zatruć dopalaczami. Najwięcej - 254 - w Katowicach. W tym roku, do końca lipca, w całym województwie śląskim było już 839 takich przypadków.

- Słyszymy o tym, że wszyscy są zmotywowani do tego, by rozwiązać problem, tymczasem on istnieje od 6 lat... - podkreśla jeden z pomysłodawców napisania petycji. - Jeśli miasto czegoś nie zrobi, to będziemy dalej działać - kończy.

Sklep z dopalaczami nadal działa
Sklep z dopalaczami nadal działa

ZAMKNIĘTE SKLEPY
We wrześniu ubiegłego roku zlikwidowany został sklep z dopalaczami przy ulicy Jagiellońskiej w Katowicach. Policjanci interweniowali wspólnie z innymi instytucjami i właściciel nieruchomości wypowiedział najemcy umowę w trybie natychmiastowym.

W czerwcu policjanci razem z pracownikami sanepidu doprowadzili natomiast do zamknięcia sklepów z tymi środkami przy ulicach 3 Maja, Tysiąclecia oraz Warszawskiej. Właściciel lokalu przy ulicy Plebiscytowej nie zamierza wypowiadać najemcy umowy w trybie natychmiastowym. Tymczasem w drugiej połowie ubiegłego roku skonfiskowano tam 1080 dopalaczy (w lipcu). W październiku - 185 sztuk tych środków, a w listopadzie - prawie tysiąc! Za każdym razem zabezpieczone środki wysyłane są do badań laboratoryjnych. Jeśli zawierają substancje zabronione w myśl ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii, to wiąże się to później z przedstawieniem zarzutów osobom zamieszanym w ten proceder. Osoby zajmujące się produkcją dopalaczy bardzo często zmieniają jednak ich skład, dlatego też omijają przepisy i nie ma podstaw, by przedstawić im zarzuty z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Patryk Drabek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.