Składamy do sądu pozew o rozwód
Kto może złożyć pozew rozwodowy? Do jakiego sądu go dostarczyć? Ile to będzie nas kosztowało? Kiedy możliwy jest rozwód z winy wyłącznie jednego z małżonków? Wątpliwości wyjaśnia adwokat.
Z pozwem o rozwód może wystąpić każdy z małżonków.
Do jakiego sądu trzeba dostarczyć pozew
- Zasada jest taka: pozew składamy do sądu okręgowego, w którego rejonie małżonkowie wspólnie ostatnio mieszkali, gdy choć jedno z nich wciąż tam przebywa.
- Jeśli małżonkowie nie mają wspólnego miejsca zamieszkania, pozew składamy do sądu okręgowego właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego (czyli osoby, z którą ktoś chce się rozwieść).
– Zdarza się również tak, że nie można ustalić miejsca zamieszkania jednego z małżonków, bo na przykład ich drogi życiowe rozeszły się już wiele lat temu i nie mają oni ze sobą żadnego kontaktu, a teraz jedynie chcą uporządkować sytuację pod względem prawnym. Wówczas pozew wnosi się do sądu właściwego dla okręgu powoda. Czyli osoby, która go wnosi – wyjaśnia adwokat Michał Wierzchowiecki, który konsultował nasz poradnik.
Ile to kosztuje
Wniesienie pozwu podlega opłacie, która jest odgórnie ustalona. Wynosi 600 zł.
Pieniądze wpłacamy albo na konto sądu, albo bezpośrednio w jego kasie.
Gdy nie mamy pieniędzy
W takiej sytuacji – jeżeli nie jesteśmy w stanie ponieść kosztów sądowych bez tak zwanego uszczerbku koniecznego dla utrzymania siebie i rodziny – możemy wnioskować o zwolnienie od kosztów sądowych.
Rozwód z winy wyłącznie jednego z małżonków
Sąd może orzec rozwód:
- z winy wyłącznie jednego z małżonków,
- z winy obojga,
- bez orzekania o winie któregokolwiek z małżonków (ale tylko na ich zgodny wniosek).
Najczęściej pytacie nas o rozwód z winy wyłącznie jednego z małżonków. Co z nim?
Zgodnie z przepisami jest tak, że sąd orzeknie taki rodzaj zakończenia małżeństwa tylko wtedy, gdy drugi małżonek - oczywiście ten niewinny – udowodni wyłączną winę swojego partnera. Takim dowodem winy mogą być na przykład zeznania świadków, którzy opowiedzą o tym, co widzieli lub słyszeli.
Pamiętaj: świadek musi mówić prawdę. Za fałszywe zeznania grozi kara, bo w świetle prawa jest to przestępstwo
Dowodami mogą być także różnego typu dokumenty. Na przykład obdukcje lekarskie czy notatki z interwencji policyjnych lub ośrodka pomocy społecznej (gdy w grę wchodzi przemoc w rodzinie), różnego rodzaju rachunki (na przykład za pobyty w izbie wytrzeźwień, gdy zarzucamy partnerowi alkoholizm), jak również zdjęcia i filmy (na przykład dokumentujące zdradę).
Obecnie bardzo często dowodami są także SMS-y, e-maile czy amatorskie nagrania telefonem komórkowym.
Podział majątku wspólnego
Na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego.
Dzieje się tak wówczas, gdy przeprowadzenie podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.
Pamiętajmy też, że w wyniku rozwodu powstaje rozdzielność majątkowa pomiędzy byłymi już małżonkami.