Skawina jest słowacka

Czytaj dalej
Fot. FOT. EWA TYRPA
Ewa Tyrpa

Skawina jest słowacka

Ewa Tyrpa

ŚDM. Pielgrzymom podoba się atosfera w Skawinie. W poniedziałek wieczorem powitali ich gospodarze gminy i Małopolski. Nie mogą doczekać się spotkania z papieżem Franciszkiem.

- Cieszymy się, że goszczą u nas pielgrzymi z całego świata. Skawina jest wam przyjazna i przygotowana na wasz pobyt. Życzymy, byście czuli się u nas jak u siebie w domu - tymi słowami i po słowacku „dobry wieczór, witajcie” Paweł Kolasa burmistrz Skawiny powitał pielgrzymów zgromadzonych w poniedziałek wieczorem na skawińskich Błoniach.

Główną grupą, licząca 3500 osób są Słowacy. Około 500 pielgrzymów do Skawiny przyjechało m.in. z Francji i Włoch.

O dobrze przygotowanym na ŚDM Krakowie mówił Piotr Ćwik, wicewojewoda Małopolski, życząc pielgrzymom, by ten czas spędzili w atmosferze wspólnoty, radości i pogłębianiu wiary. Oni witającym, wśród których był o. Ondrej Chrvala, koordynator ŚDM na Słowacji, odpowiadali brawami, okrzykiem dziękujemy, machaniem flagami.

WIDEO: ŚDM. Radość w centrum Krakowa. Pielgrzymi przyjeżdżają

Także gorąco reagowali na to, co działo się na scenie. Specjalny, bardzo atrakcyjny program przygotowali pielgrzymi z różnych dekanatów ze Słowacji. Stawiali m.in. piramidy z wielkich klocków układających się w napis ŚDM, Kraków 2016, wieszali flagi dekanatów. Przygotowali też biblijne inscenizacje np. przypowieści o miłosiernym Samarytaninie.

Na telebimie emitowano m.in. program o dziejach Skawiny i Krakowa. Pojawiał się też wizerunek Jana Pawła II i innych polskich świętych, m.in. Faustyny i Stanisława Kostki. Później przedstawiciele parafii i dekanatów wystąpili na scenie ze światłem, bedącym jak podkreśla ks. Edward Ćmiel, dziekan dekanatu skawińskiego, światłem świata, którym jest każdy z nas.

Potem wszyscy pielgrzymi uczestniczyli w mszy, której oprawę zapewnił chór z Bańskiej Bystrzycy. Nabożeństwo celebrował słowacki ks. arcybiskup Stanislav Zvolenský, przewodniczący episkopatu Słowacji. Nabożeństwo i poprzedzający je program pielgrzymi nazwali strawą dla ducha.

- Przez rok dwukierunkowo przygotowywaliśmy się do Światowych Dni. Modlitwa stanowiła fundament duchowy, a z drugiej strony zajmowaliśmy się organizacją związaną z przyjęciem pielgrzymów - informuje ks. Zdzisław Budek, proboszcz parafii w Krzęcinie. Tu parafianie przyjęli w swych domach i szkołach 315 pielgrzymów.

- Mieszkańcy bardzo chętnie oferowali pomoc, miejsca noclegowe i transport - dodają Małgorzata Sikora oraz Mateusz Szwed, przewodniczący Komitetu Parafialnego.

- Przyjazd tutaj jest dla nas wielkim przeżyciem. Teraz z niecierpliwością czekamy na spotkanie z papieżem - powiedziała nam Laura Haziova, siostra zakonna z Popradu.

Na ten dzień czekają też siostry Eva i Veronika Lieskovanowe z Czadcy. - Bardzo chcemy go zobaczyć - mówią siostry. Na ŚDM przyjechały z około 250-osobową grupą pielgrzymów. Mieszkają w skawińskim Liceum Ogólnokształcącym. Inni pielgrzymi są goszczeni w Szkołach Podstawowych nr 1, 4, w Kopance, Zelczynie, Gimnazjum nr 1, Zespołach Szkół: Techniczno-Ekonomicznych, Katolickich oraz w domach parafian w całej gminie.

Na skawińskie Błonia przyjechali też słowaccy pielgrzymi z miejscowości Mútne na Oravach, przebywający w domach parafian w sąsiednim Tyńcu. Bracia Pavol i Peter Bugaj, David i Stefan Holubjak, Marek Mrekaj, Juraj Pepuchaj nie ukrywają, że największym wydarzeniem będzie dla nich spotkanie z papieżem Franciszkiem. Wszyscy nasi rozmówcy podkreślają fantastyczną atmosferę stworzoną pielgrzymom w Skawinie. - To w dużej mierze dzięki Urzędowi Miasta i Gminy, który bardzo zaangażował się w przygotowanie spotkania - zaznacza ks. Ćmiel.

ewa.tyrpa@dziennik.krakow.pl

Ewa Tyrpa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.