Norbert Ziętal

Skarbówka i cła połączone

Celnik nie zniknie z granicy. Przez najbliższe trzy miesiące ma trwać okres przejściowy. Wielu celników boi się jednak zmian związanych z powstaniem Fot. archiwum kas Celnik nie zniknie z granicy. Przez najbliższe trzy miesiące ma trwać okres przejściowy. Wielu celników boi się jednak zmian związanych z powstaniem KAS i utratą pracy
Norbert Ziętal

Wczoraj ruszyła Krajowa Administracja Skarbowa. Połączyła służby skarbowe i celne. Ostatecznie siedzibą Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego został Przemyśl.

Krajowa Administracja Skarbowa w jedną instytucję połączyła dotychczas działające osobno administrację podatkową, kontrolę skarbową i Służbę Celną. Przed 1 marca te jednostki podlegały jednemu resortowi - Ministerstwu Finansów. Obecna KAS także znajduje się w strukturze tego ministerstwa.

W Rzeszowie Tomasz Janeczek

Reforma ma pozwolić na lepsze wykorzystanie potencjału służb podatkowych, ich zasobów kadrowych, finansowych i organizacyjnych.

- Misja KAS to zabezpieczenie finansów Polski poprzez skuteczne ściąganie należności oraz ochrona obszaru celnego Unii Europejskiej - argumentuje Marian Banaś, szef KAS.

Reforma nie jest nową sprawą. Była już przygotowywana w latach 2005 - 2007, jednak po zmianie ówczesnej władzy i przejęciu rządów przez koalicję PO-PSL, prace nad nią zostały zaniechane.

W każdym województwie główną jednostką KAS będzie Izba Administracji Skarbowej. W Podkarpackim mieści się ona w Rzeszowie, jej dyrektorem jest Tomasz Janeczek. Pomaga mu pięciu zastępców: Anita Gawlik, Maria Kłeczek, Małgorzata Wiśniewska, Jacek Cichy i Grzegorz Skowronek. W Podkarpackim nadal będą funkcjonować w swoich dotychczasowych siedzibach 23 urzędy skarbowe.

W Przemyślu Jadwiga Zenowicz

Wczoraj potwierdziło się, że siedzibą Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego będzie Przemyśl. Jego naczelnikiem została Jadwiga Zenowicz, która do końca lutego była dyrektorem Izby Celnej w Przemyślu. Podkarpackiemu UC-S podlegać będą delegatury i oddziały celne.

Reforma niewiele zmieni dla mieszkańców w zakresie załatwiania ich zwykłych spraw. W urzędach skarbowych nadal będzie można składać deklaracje, podania, zeznania i inne dokumenty w zakresie podatków PIT (czyli od osób fizycznych), CIT, PCC, SD, VAT, a także składać deklaracje i informacje w zakresie podatku od gier. Sprawy dotyczące podatku akcyzowego - również we właściwych urzędach skarbowych.

W izbach administracji skarbowej będzie się składać wnioski o zezwolenie na urządzenie loterii fantowej, gry bingo. Urzędy celno-skarbowe będą się zajmowały zgłoszeniami loterii fantowych lub gier bingo, sprawami związanymi z importem towarów, z wyjątkiem zastrzeżonych dla dyrektorów izb administracji skarbowej. W oddziałach celnych będziemy składać zgłoszenia celne.

Czy reforma sprawi, że z naszych granic znikną celnicy, a pojawią się urzędnicy celno-skarbowi?

- Ustawa o krajowej administracji skarbowej przewiduje status funkcjonariusza służby celno-skarbowej. Wprost mówi o zadaniach, które będą wykonywane wyłącznie przez funkcjonariuszy celno-skarbowych. Będą oni wykonywać swoje obowiązki w pełnym umundurowaniu. Ten zawód nie zniknie - mówił w trakcie konferencji na przejściu granicznym w Medyce, podczas ostatniego dnia funkcjonowania Służby Celnej, Artur Jasiński, zastępca dyrektora Izby Celnej w Przemyślu.

Boją się o pracę

Celnicy są jednak zaniepokojeni zmianami. Boją się, że wielu z nich straci pracę, a sporo osób otrzyma propozycję zatrudnienia np. w odległym miejscu. Doszło do akcji protestacyjnych celników.

- Od kilku miesięcy panuje przygnębienie. Powód jest jeden: KAS. Nikt nie jest pewien jutra, ale kiedyś usłyszałem, że skoro w prywatnych firmach niepewność jest czymś codziennym, to dlaczego inaczej ma być w urzędzie - mówi celnik z Przemyśla.

Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.