Siedem tygodni poznańscy lekarze walczyli o życie zakażonego koronawirusem. Problemy z oddychaniem, depresja - skutków Covid-19 jest wiele
„Rekordzista” zakażony koronawirusem spędził w poznańskim szpitalu zakaźnym siedem tygodni. Tylko dzięki ogromnemu wysiłkowi lekarzy jest dziś zdrowy. Jak przebiega i jak leczy się chorobę Covid-19? O jej skutkach - problemach z oddychaniem, depresji, a także o próbach leczenia opowiada prof. Iwona Mozer Lisewska, ordynator oddziału zakaźnego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu.
- Przebieg choroby Covid-19 jest zupełnie nieporównywalny do przebiegu grypy – mówi prof. Iwona Mozer-Lisewska, ordynator oddziału zakaźnego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu (dziś to jednoimienny szpital zakaźny).
Jak podkreśla, na początku pandemii można było jeszcze myśleć w ten sposób. Dziś, po tygodniach opieki i leczenia chorych ordynator oddziału zakaźnego wie, że chorobę Covid-19 nie jest tak łatwo pokonać.
- Przebieg pełnoobjawowy jest ciężki. Przede wszystkim dominują objawy zapalenia płuc, którym towarzyszą w różnym stopniu objawy niewydolności oddechowej, począwszy od dyskretnych zaburzeń oddychania, a skończywszy na ostrej niewydolności, która w niekorzystnej ewolucji kończy się pobytem na oddziale intensywnej terapii
– mówi.
"Rekordzista" zmagał się z Covid-19 siedem tygodni
Jak pokazuje doświadczenie poznańskich lekarzy, wśród hospitalizowanych zakażonych był pacjent, który zmagał się z chorobą Covid-19 aż siedem tygodni.
- Został przyjęty na oddział 6 marca, a wypisany zaledwie tydzień temu. W ciągu tak długiego pobytu w naszym szpitalu, aż przez trzy tygodnie był podłączony do respiratora. Tylko dzięki ogromnemu wysiłkowi naszych anestezjologów i zakaźników udało się go uratować. Co więcej, nie obserwuje się u niego poważnych powikłań po przebytej chorobie, szczególnie tych w obrębie układu oddechowego. Trzeba bowiem podkreślić, że chorzy na Covid-19 mają często objawy śródmiąższowego zapalenia płuc, manifestujące się radiologicznie tzw. obrazem matowej szyby – mówi prof. Iwona Mozer-Lisewska.
Problemy z oddychaniem, depresja, burza cytokinowa - skutków Covid-19 jest wiele
Problem z niewydolnością oddechową to jedno. Lekarze zauważają także u chorych częste zaburzenia nastroju z tendencją do depresji. Związane może to być nie tylko z izolacją chorych, ale także z samym wpływem wirusa na ośrodkowy układ nerwowy.
- Chorzy na Covid-19 mają też różnego rodzaju zaburzenia biochemiczne, takie jak podwyższone odczyny zapalne i immunologiczne
– mówi prof. Mozer-Lisewska.
W efekcie wielu chorych zmaga się z tzw. burzą cytokinową czyli gwałtowną reakcją systemu immunologicznego na infekcję wywołaną wirusem SARS-CoV-2. Procesy zapalne uszkadzają komórki w wielu miejscach organizmu, a jeżeli sytuacja nie zostanie opanowana, może dojść do niewydolności wielonarządowej i zgonu.
Właśnie w przypadku występowania burzy cytokinowej, leczenie Covid-19 jest jeszcze trudniejsze. - Posiłkujemy się wówczas leczeniem biologicznym – mówi ordynator oddziału zakaźnego.
Leczenie Covid-19. Pozna czeka na lek ze Stanów
- Aktualnie przymierzamy się też do leczenia osoczem ozdrowieńców, czekamy na decyzję komisji bioetycznej w tej sprawie. Mamy nadzieję, że coraz więcej będzie dawców. Niestety, nie każdy może nim być – dodaje.
Lada dzień do szpitala zakaźnego w Poznaniu ma też trafić przesyłka leku przeciwwirusowego - remdesivir ze Stanów.
- W ramach czasowej dostępności jest on przeznaczony do leczenia tych chorych w zaawansowanym stanie choroby – czyli głównie osób podłączonych do respiratora – mówi prof. Mozer-Lisewska.
Badania kliniczne przeprowadzone w USA są obiecujące. - Lek nie jest zarejestrowany w Polsce, ale został dopuszczony przez Europejską Komisję ds. Leków do leczenia chorych na Covid-19. Mam nadzieję, że niedługo będziemy mogli go podawać także tym pacjentom, którzy nie mają jeszcze tak zaawansowanej choroby Covid-19 – dodaje.
Czytaj więcej o chorobie Covid-19:
- Testy i izolacja to jedyne dostępne metody walki z koronawirusem - mówi prof. Marek Karczewski
- Prof. Jacek Wysocki: Epidemia w Polsce będzie trwała dłużej i musimy zdawać sobie z tego sprawę
- Doktor Anna Kołodziejska: Jeśli całą uwagę skierujemy na epidemię koronawirusa, może okazać się, że nie pomogliśmy większej liczbie chorych
---------------------------
Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?
Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus
Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.
Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień