Setki mogił na budowie trasy S5
Badania archeologiczne przy drodze S5 odkrywają tajemnice II wojny światowej. Kolejne szczątki żołnierzy odkryto w Żołędowie.
W pierwszym etapie prac archeologicznych, pod pomnikiem postawionym w latach 70. XX w., badacze odkryli szczątki dwóch żołnierzy radzieckich, którzy najprawdopodobniej zostali rozstrzelani w czasie II wojny światowej. Dalsze badania pokazały, że pod ich grobami znajdują się kolejne ludzkie szczątki. O wyjątkowo dramatycznych losach jednej z ofiar świadczy fakt, że spoczywała na drewnianych drzwiach, do których została przywiązana drutem kolczastym – informuje rzecznik bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Zważywszy na potencjalnie zabytkowy charakter znaleziska, sprawą zajął się wojewódzki konserwator zabytków.
Ślady trumien
– Podczas ekshumacji związanej z pochówkiem żołnierzy radzieckich, profesor Andrzej Kola prowadzący tam badania archeologiczne, zauważył, że na powierzchni wykopów rysują się ślady trumien. Na tamtym etapie prace zakończyły się na wydobyciu szczątków żołnierzy radzieckich – mówi Elżbieta Dygaszewicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu.
Przeczytaj dalszą część artykułu
- Odkrycie w Żołędowie to nie pierwsze takie znalezisko związane z budową drogi ekspresowej S5. W sumie znaleziono już setki grobów
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień