Dorota Dejmek

Serce w szoku. Potrzebna pomoc po zawale serca

Serce po zawale potrzebuje rehabilitacji - mówi dr Maciej Dendura Fot. Fot. Anna Kaczmarz Serce po zawale potrzebuje rehabilitacji - mówi dr Maciej Dendura
Dorota Dejmek

Rozmowa z dr. Maciejem Dendurą, kierownikiem ośrodka diagnostyki i rehabilitacji kardiologicznej Remed w Krakowie o tym, że usprawnianie pacjenta po zawale serca i edukacja chorego, to skuteczne i najtańsze formy zapobiegania kolejnym epizodom kardiologicznym.

- Do niedawna rehabilitacja kardiologiczna zalecana była i refundowana przez NFZ dla osób po zawale serca. Teraz zakres wskazań się rozszerzył.

- Wszystko z uwagi na konkretne dowody naukowe, że rehabilitacja kardiologiczna jest skuteczną i tak naprawdę najtańszą formą zapobiegania kolejnym epizodom kardiologicznym. Wskazania do jej prowadzenia rozszerzają się i NFZ dopuszcza rehabilitację dla każdego zdarzenia: zawału serca, wszczepienia stentów, by-passów czy rozrusznika. Od kilku lat konieczność rehabilitacji kardiologicznej jest wiodącym tematem na wielu specjalistycznych zjazdach, mówiono o tym również podczas XXII Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który kilkanaście dni temu odbył się w Krakowie.

Wciąż jednak nie jest uwzględniana w refundacji rehabilitacja w chorobie nadciśnieniowej, chociaż wiemy, że pacjenci odnieśliby z takich działań korzyści. Jednak z uwagi na stopę nakładów na polską służbę zdrowia, poniekąd jest to zrozumiałe. Choroba nadciśnieniowa jest chorobą populacyjną, większość społeczeństwa cierpi na nadciśnienie. Gdybyśmy więc dali możliwość refundowanej rehabilitacji w tym schorzeniu, to faktycznie budżet NFZ by tego nie wytrzymał.

W dalszej części tekstu:

 • Jakie korzyści przynosi choremu wczesna rehabilitacja kardiologiczna? 
 • Jak długo trwa poszpitalna rehabilitacja?
 • Czy pacjenci zmieniają nawyki, które doprowadziły do choroby?
Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Dorota Dejmek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.