Józef Lonczak

Sędziszów Młp. chce wykorzystać źródła geotermalne. Czy z będzie z tego złoty interes?

Chcemy po założeniu spółki i uzyskaniu dotacji, na tej działce wykonać odwiert, z którego popłynie gorąca woda z wnętrza ziemi - mówi Bogusław Kmieć, Fot. Krzysztof Kapica Chcemy po założeniu spółki i uzyskaniu dotacji, na tej działce wykonać odwiert, z którego popłynie gorąca woda z wnętrza ziemi - mówi Bogusław Kmieć, burmistrz Sędziszowa Młp.
Józef Lonczak

Geotermia to przyszłość i wielka szansa, bo gorące wody to czysta i niewyczerpana energia z wnętrza ziemi. Burmistrz Sędziszowa Młp. ma już plany wykorzystania źródeł geotermalnych do ogrzewania mieszkań, szkół i zakładów pracy. Możliwości wykorzystania geotermii jest więcej, także do produkcji prądu.

Sędziszów Małopolski i Polska Geotermalna Asocjacja podpisały porozumienie o współpracy. Jej efektem ma być zbudowanie samowystarczalnej energetycznie Ciepłowni Geotermalnej w Sędziszowie Małopolskim o mocy 5 MWt.

Geotermia to niemal same zalety.

- Jest to energia odnawialna i praktycznie niewyczerpalna, bo pochodzi z ogromnych zasobów wnętrza ziemi. Przy obecnym stanie techniki jest łatwo dostępna, a korzystanie z niej nie jest szkodliwe dla środowiska naturalnego.

- wylicza prof. płk Mieczysław Struś, z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej.

Podpisane porozumienie to już kolejny krok na drodze do korzystania z energii z wnętrza ziemi. Samorząd Sędziszowa ma już ważne dokumenty tj. ocenę zasobów geotermalnych, a także projekt robót geologicznej dla wyznaczonej działki i złożony wniosek o koncesję geologiczną. Teraz trzeba powołać spółkę, która będzie prowadzić działalność gospodarczą (typu MPEC) na bazie gorących źródeł.

W dalszej części artykułu:

 • koszty inwestycji
 • Sędziszów może być liderem
Pozostało jeszcze 60% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Józef Lonczak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.