Geotermia to przyszłość i wielka szansa, bo gorące wody to czysta i niewyczerpana energia z wnętrza ziemi. Burmistrz Sędziszowa Młp. ma już plany wykorzystania źródeł geotermalnych do ogrzewania mieszkań, szkół i zakładów pracy. Możliwości wykorzystania geotermii jest więcej, także do produkcji prądu.
Sędziszów Małopolski i Polska Geotermalna Asocjacja podpisały porozumienie o współpracy. Jej efektem ma być zbudowanie samowystarczalnej energetycznie Ciepłowni Geotermalnej w Sędziszowie Małopolskim o mocy 5 MWt.
Geotermia to niemal same zalety.
- Jest to energia odnawialna i praktycznie niewyczerpalna, bo pochodzi z ogromnych zasobów wnętrza ziemi. Przy obecnym stanie techniki jest łatwo dostępna, a korzystanie z niej nie jest szkodliwe dla środowiska naturalnego.
- wylicza prof. płk Mieczysław Struś, z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej.
Podpisane porozumienie to już kolejny krok na drodze do korzystania z energii z wnętrza ziemi. Samorząd Sędziszowa ma już ważne dokumenty tj. ocenę zasobów geotermalnych, a także projekt robót geologicznej dla wyznaczonej działki i złożony wniosek o koncesję geologiczną. Teraz trzeba powołać spółkę, która będzie prowadzić działalność gospodarczą (typu MPEC) na bazie gorących źródeł.
W dalszej części artykułu:
- koszty inwestycji
- Sędziszów może być liderem
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień