Sędziowie rodzinni żądają podjęcia natychmiastowych działań w celu poprawy sytuacji psychiatrii dzieci i młodzieży w Polsce
Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce podjęło, zaadresowaną m.in. do ministrów sprawiedliwości i zdrowia uchwałę w sprawie dramatycznej sytuacji psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. Dzieci, kierowane przez sądy na terapię muszą nierzadko czekać nawet do 9 miesięcy na leczenie. Apel o natychmiastowe podjęcie działań poprawiających stan psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej wystosowali sędziowie rodzinni z całego kraju. Zwracając uwagę na dramatyczny wzrost liczby samobójstw wśród najmłodszych i narastający problem z uzależnieniami , sędziowie piszą o obserwowanym przez nich braku systemowego wsparcia nieletnich pacjentów.
- Z uchwały podjętej 15 lutego br. wynika , że sędziowie rodzinni negatywnie oceniają brak systemowych rozwiązań w zakresie opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży -mówi Ewa Ważny, sędzia Sądu Okręgowego, wiceprezes Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce. - Orzeczenia sądów rodzinnych nie są wykonywane między innymi z uwagi na brak psychiatrów dziecięcych, niewystarczającą liczbę miejsc na specjalistycznych oddziałach w szpitalach psychiatrycznych czy brak odpowiednich placówek terapeutycznych.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień