Grażyna Starzak

ŚDM to nie tylko spotkanie z papieżem. Będzie się działo

ŚDM to nie tylko spotkanie z papieżem. Będzie się działo Fot. Adam Wojnar
Grażyna Starzak

Światowe Dni Młodzieży. W Krakowie i okolicach stanie 70 scen, na których wystąpią artyści z całego świata. Będzie można usłyszeć m.in. oratorium Piotra Rubika i zakonnicę, która wygrała program „Voice of Italy”.

W poniedziałek rządowy zespół przedstawi plan zapewnienia bezpieczeństwa podczas Światowych Dni Młodzieży. We wtorek do Krakowa przyjedzie Komisja Watykańska, by ustalić szczegóły wizyty papieża Franciszka. Jej ostateczny program poznamy na początku czerwca.

Ale już dziś wiadomo, że pod koniec lipca na wszystkich krakowskich placach, skwerach, w halach wystawowych i kościołach powstaną sceny (w sumie będzie ich 70), na których będzie można zobaczyć i usłyszeć artystów i zespoły z całego świata. Obok raperów z Polski wystąpią tancerze z Wyspy Wielkanocnej.


Autor: Joanna Urbaniec

Prócz oratorium Piotra Rubika będzie można usłyszeć solistę zespołu Kelly Family i zakonnicę, która wygrała program „Voice of Italy”. Wspólnota chrześcijańska z Brazylii zaproponuje pielgrzymom i krakowianom chrześcijański „karnawał w Rio”. Młodzież z Korei Południowej pokaże taniec wachlarzy.

Wszystko to będzie się działo w ramach Festiwalu Młodych, który jest nieodłącznym elementem ŚDM, począwszy od tego, który odbył się w 1997 roku w Paryżu.

- Festiwal to szansa dla pielgrzymów, gospodarzy i zwykłych turystów, by zobaczyć, jak twórczy i utalentowany jest młody Kościół na świecie - mówi Dorota Abdelmoula, rzecznik prasowy komitetu organizacyjnego ŚDM Kraków 2016. Największe plenerowe sceny staną m.in. na Rynku Głównym, na placu Szczepańskim, na Rynku Podgórskim, przed budynkiem dworca PKP, ale także w Myślenicach, Wieliczce, Bochni, Trzebini, a nawet w Zabierzowie i Zielonkach. Komitet organizacyjny ŚDM odebrał do tej pory ponad 350 zgłoszeń do udziału w festiwalu. Najwięcej, bo aż 100 z Polski, 50 z Francji, 16 z Włoch, ale także z RPA, Korei Południowej, Wyspy Wielkanocnej i Libanu.

Może więc warto zostać w Krakowie na koniec lipca, by skorzystać z atrakcyjnej oferty, a nie wyjeżdżać na urlop - jak to sugerował kilka tygodni temu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Nieprzekonani mogą już we wtorek poczuć przedsmak lipcowych wydarzeń - w Centrum Kongresowym ICE odbędzie się koncert „Are you ready?”, podczas którego na scenie wystąpią największe gwiazdy polskiej muzyki chrześcijańskiej.

Festiwal Młodych na 70 scenach. Przez cztery dni - od 26 do 29 lipca - pielgrzymom i krakowianom zaprezentują się artyści z całego świata

- To szansa dla pielgrzymów, gospodarzy i zwykłych turystów, by zobaczyć, jak twórczy i utalentowany jest młody Kościół na świecie - tak o Festiwalu Młodych mówi Dorota Abdelmoula, rzecznik prasowy komitetu organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

Festiwal Młodych potrwa cztery dni - od 26 do 29 lipca. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.

W ramach festiwalu, który odbywać się będzie na 70 scenach w Krakowie i okolicach, planowane są występy zespołów muzycznych, wystawy, spektakle taneczne, projekcje filmów, dyskusje i debaty naukowe. W ich organizację angażują się chrześcijańskie organizacje i wspólnoty.

Michele Magalhaes - misjonarka z Brazylii - zaproponowała artystyczne animacje przygotowane na czas karnawału w Rio do Janeiro przez wspólnotę SHALOM Festiwal Halleuyah. To największy festiwal chrześcijański w Brazylii, który każdego roku gromadzi ponad milion uczestników.

Dzięki organizacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” usłyszymy zamówione przez nią u Piotra Rubika oratorium w hołdzie prześladowanym za wiarę. Dzieło to powstało na podstawie przemówień i kazań ks. Jerzego Popiełuszki. Zostanie wystawione 29 lipca na Rynku Głównym w Krakowie.

Pod koniec lipca do Krakowa ma też przyjechać Amerykanin Steven Curtis Chapman - zdobywca pięciu nagród Grammy. Pojawi się siostra Cristina Scuccia, zwyciężczyni programu „Voice of Italy”. Jego polska edycja gromadzi przed telewizorami miliony widzów.

Warto wspomnieć, że na czas ŚDM specjalne plany ma także Opera Krakowska. W kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce zamierza zaprezentować „Małą mszę uroczystą” Gioacchino Rossiniego. Jeśli pozwolą na to finanse, Opera Krakowska wystawi także spektakl „Tosca” Giacomo Pucciniego. Pierwszy akt w kościele św. Klemensa w Wieliczce, dwa kolejne w położonym tuż obok Zamku Żupnym.

31 maja, a więc już w najbliższy wtorek, w krakowskim Centrum Kongresowym ICE będziemy mogli poczuć przedsmak czekających nas pod koniec lipca emocji. Właśnie na ten dzień zaplanowany jest koncert „Are you ready?”. Na scenie wystąpią największe gwiazdy polskiej muzyki chrześcijańskiej, wśród nich Maleo Reggae Rockers, raper Arkadio, zespół NiemaGOtu, a także ks. Jakub Barczak, o którym mówi się, że jest „najlepszym raperem wśród księży i jedynym księdzem wśród raperów”.

Tytuł koncertu nawiązuje do słów papieża Franciszka „Are you ready to say yes?” (czy jesteś gotowy powiedzieć tak?). - To pytanie, które papież nieustannie do nas kieruje. Dlatego wciąż pytamy, czy jesteśmy gotowi. Ważne tylko, żeby z tej drogi gotowości nie schodzić - przekonuje Joanna Zając z komitetu organizacyjnego ŚDM. Oprócz Krakowa artyści podobne koncerty zagrają w trzech innych miastach - w Zabrzu, Wrocławiu i Warszawie.

Bilety na koncert w ICE są dostępne na stronach internetowych: www.eventim.pl oraz www.ticketpro.pl. Cały dochód przekazany zostanie na organizację Światowych Dni Młodzieży, m.in. na wsparcie wolontariatu.

Czy Papież Odwiedzi szpital w Prokocimiu

Ostateczny program w czerwcu. Kraków, Częstochowa oraz Auschwitz - to pewne punkty programu wizyty papieża Franciszka w Polsce. Na szlaku papieskiej pielgrzymki mogą się znaleźć także Wadowice, a ostatnio coraz częściej mówi się też o Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu. W najbliższy wtorek do Krakowa przyjedzie Komisja Watykańska, która przygotowuje wizytę papieża Franciszka w Polsce. Jej ostateczny program ma być znany w przyszłym miesiącu. Wtedy też rozpoczną się pierwsze próby ceremonii religijnych. (G)

grazyna.starzak@dziennik.krakow.pl

Grażyna Starzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.