ŚDM: otwarte kościoły, namioty i rowery

Czytaj dalej
Fot. Adam Wojnar
(G)

ŚDM: otwarte kościoły, namioty i rowery

(G)

Religia. Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży wciąż poszukuje chętnych, najlepiej w obrębie aglomeracji krakowskiej, którzy przyjęliby pielgrzymów.

Do dzisiaj przygotowano dla nich około 300 tysięcy miejsc. Jednak tylko jedna trzecia to noclegi w domach rodzinnych. Reszta oficjalnie zarejestrowanych uczestników ŚDM będzie nocować w szkołach, remizach strażackich, na polach namiotowych, a nawet w kościołach, które od piątku 29 do niedzieli 31 lipca będą otwarte przez całą dobę.


Autor: Joanna Urbaniec

Pielgrzymi rozdzieleni zostaną między cztery strefy zakwaterowania. Pierwsza znajduje się w Krakowie, drugą tworzą parafie archidiecezji krakowskiej, trzecią - część diecezji tarnowskiej, a czwartą - parafie diecezji katowickiej i kieleckiej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Światowe Dni Młodzieży. Fatalny stan przygotowań w Krakowie

Ok. 2 tys. pielgrzymów, którzy nie znajdą miejsca w domach krakowian, będzie mogło przenocować w namiotach w rejonie stadionu Korony. Kolejnych pół tysiąca przybyszów otrzyma miejsca przy ul. Fortecznej. Ok. 2 tysięcy osób zostanie też zakwaterowanych w okolicy campusu UJ na Ruczaju, 3 tysiące przy ul. Kolnej. Przygotowanie pól namiotowych powierzono organizacjom harcerskim.

Co do drugiej strefy, organizatorzy porozumiewają się w sprawie noclegów z okolicznymi gminami. - Chcemy podpisać umowy ze 106 samorządami, bo tyle gmin wchodzi w skład tej strefy zakwaterowania. Do tej pory zostało podpisanych 50 umów - informuje Krystian Ciempka z komitetu Organizacyjnego ŚDM.

Największym wyzwaniem jest w tej chwili trudna do oszacowania liczba pielgrzymów, którzy przyjadą do Krakowa bez wcześniejszej rejestracji. Jeśli będzie ich zbyt wielu, krakowska komunikacja może sobie nie poradzić. Dlatego organizatorzy z prof. Andrzejem Szaratą z Politechniki Krakowskiej proponują… rowery. W ramach akcji „rowerem na ŚDM” wyznaczono dotąd 47 tras dla rowerzystów.

Jednocześnie organizatorzy ŚDM po raporcie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa krytycznie oceniającym przygotowania do wydarzenia, ujawniły, że przygotują swój dokument na ten temat.

(G)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.