ŚDM: już od dziś strefy ograniczonego ruchu. Na ulicach zaparkują autokary

Czytaj dalej
Arkadiusz Maciejowski

ŚDM: już od dziś strefy ograniczonego ruchu. Na ulicach zaparkują autokary

Arkadiusz Maciejowski

Transport i komunikacja. Miasto zostanie podzielone na strefy. Do zachodniej i centralnej nie wjedziemy bez specjalnego identyfikatora.

Już dziś rozpoczną się w Krakowie poważne ograniczenia w ruchu. Miasto podzielone zostanie na obszary, do których autem wjadą tylko kierowcy posiadający specjalne identyfikatory. Na kilkudziesięciu ulicach wyznaczone zostaną parkingi dla autokarów, a część jezdni służyć będzie tylko pieszym. Jednocześnie będą duże zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. Zaczną funkcjonować tzw. linie korytarzowe.

Kraków podzielony

W weekend z ruchu została już całkowicie wyłączona al. 3 Maja. Dziś pojawią się kolejne obszary zamknięte, czyli Błonia (al. Focha i ul. Piastowska) oraz Łagiewniki (ulice graniczne: Tischnera, Zakopiańska, Jugowicka, Podmokła, Herberta, Turowicza do Tischnera). Te części miasta zostaną zdominowane przez pieszych. Ma im zostać oddana także cała jedna jezdnia Alej Trzech Wieszczów - od ul. Czarnowiejskiej do Jubilata. Auta będą mogły poruszać się drugą jezdnią, tylko po jednym pasie w każdym z kierunków.

WIDEO: Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji przy ul. Piastowskiej

Autor: Piotr Drabik

Od dziś zaczną też obowiązywać strefy ograniczonego ruchu: w centrum tzw. strefa I i w zachodniej części miasta strefa II (patrz mapka). Wjadą do nich tylko kierowcy posiadający identyfikatory np. mieszkańca lub pracownika (można je wydrukować ze strony internetowej www.zikit.krakow.pl).

Wprowadzenie stref w praktyce oznacza, że np. mieszkaniec Prokocimia czy Bieżanowa, czyli wschodniej części miasta, jeśli nie pracuje w strefie II, nie będzie mógł dojechać autem np. na Ruczaj. Należy pamiętać, że mieszkańcy strefy I będą mogli wjeżdżać do strefy II. Jednak ta zasada nie działa w drugą stronę, czyli mieszkańcy strefy II nie wjadą do strefy I.

We wschodniej części miasta, czyli m.in. w Nowej Hucie i dużej części Podgórza, strefa ograniczonego ruchu pojawi się w piątek. Na razie można do niej wjeżdżać bez identyfikatorów. Nie oznacza to jednak, że przejazd będzie swobodny.

Na ponad 30 ulicach, m.in. Opolskiej, Lublańskiej, Stella-Sawickiego, al. Jana Pawła II, Ptaszyckiego, Mogilskiej, al. Pokoju, część jezdni będzie wyłączona z ruchu. Wyznaczone będą tam parkingi dla autokarów, które przywiozą pielgrzymów.

Trzeba też się liczyć z czasowymi zamknięciami ulic na czas przejścia pielgrzymów. Wczoraj taka sytuacja pojawiła się np. na ul. Wadowickiej.

Tramwajem i autobusem

Urzędnicy i służby zachęcają więc do korzystania z komunikacji zbiorowej albo jazdy na rowerze. Dziś większość tramwajów i autobusów miejskich będzie kursować według normalnych, a nie wakacyjnych rozkładów jazdy. Wyjątek stanowić będą m.in. linie 142, 143, 151, 154, 162, 163, które nadal pojadą wg. wakacyjnych rozkładów.

Do godz. 9 rano rewolucji nie będzie, mieszkańcy będą mogli dojechać do pracy tymi samymi tramwajami i autobusami co zwykle. Wszystko zmieni się po godz. 9. Wtedy na ulice wyjadą specjalne linie korytarzowe kursujące z co 5 minut (jeśli będzie taka potrzeba, urzędnicy zwiększą ich częstotliwość kursowania do 3 minut).

Jedna z linii korytarzowych - S1 - pojedzie z kopca Wandy m.in. przez al. Jana Pawła II, al. Pokoju, Centrum Kongresowe do Borku Fałęckiego. Istniało ryzyko, że jej trasa będzie musiała być modyfikowana, ale wczoraj popołudniu w końcu uruchomione zostało torowisko na ul. Ptaszyckiego i do Pleszowa.

Linia S2 pojedzie z os. Piastów m.in. przez ul. Mikołajczyka, Grzegórzecką, Wadowicką na Czerwone Maki, a linia 50 - z Kurdwanowa do Krowodrzy Górki, m.in. przez ul. Wielicką, al. Powstania Warszawskiego.

Linie korytarzowe autobusowe to: S 11 - Kombinat - pl. Inwalidów; S12 - Krowodrza Górka - Miasteczko Studenckie AGH; S14 - Nowy Bieżanów Południe - Centrum Kongresowe ICE.

Podczas kursowania linii korytarzowych zostaną zawieszone następujące zwykłe linie tramwajowe i autobusowe: 5, 6, 9, 11, 19, 20, 22, 52, 144, 173, 184, 194, 501, 503 i 572. Oznaczać będzie to, że np. mieszkańcy Małego Płaszowa po godz. 9 utracą bezpośrednie połączenie tramwajowe z rondem Grzegórzeckim. Co prawda w zamian za zawieszone linie 11 i 20 zostanie uruchomiona linia nr 72 na trasie Mały Płaszów - Dworzec Towarowy. Tramwaje pojadą jednak m.in. przez estakadę łączącą ul. Lipską z Wielicką i dalej m.in. przez ul. Limanowskiego i Dworzec Główny PKP.

W czasie zawieszenia linii 22, linia 21 pojedzie do Walcowni.

Wyznaczone zostaną również buspasy - m.in. na ul.: Conrada, Lublańskiej, Bora-Komorowskiego, Andersa, 29 Listopada, Słowackiego, Mickiewicza, Krasińskiego, Konopnickiej, Tischnera, Stella-Sawickiego. Natomiast Na Opolskiej buspasy pojawią się dopiero od piątku.

Bilet za 15 zł

Od dziś ważny będzie specjalny bilet komunikacji miejskiej na Światowe Dni Młodzieży. Kosztuje 15 zł i można na nim jeździć po Krakowie i aglomeracji (czyli po okolicznych miejscowościach) wszystkimi liniami tramwajowymi i autobusowymi - dziennymi i nocnymi.

Bilet ważny będzie do 31 lipca, a kupić można go m.in. w kioskach, automatach biletowych na przystankach oraz w tramwajach i autobusach. Biletu tego się nie kasuje, ale należy mieć go przy sobie w razie kontroli.

Światowe dni młodzieży - dzieje się w Krakowie

Światowe Dni Młodzieży oficjalnie rozpoczną się dziś ceremonią otwarcia. Jej punktem kulminacyjnym będzie msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza o godz. 17.30 na Błoniach.

Natomiast papież Franciszek przyleci do Krakowa jutro o godz. 16. O godz. 17 planowany jest przyjazd na Wawel, spotkanie z władzami i korpusem dyplomatycznym, a następnie modlitwa i spotkanie z biskupami polskimi w katedrze. Po kolacji Ojciec Święty pokaże się w Oknie Papieskim przy Franciszkańskiej, by powitać zebranych .

W ramach ŚDM można wybrać się na wystawy, koncerty, odwiedzić ciekawe miejsca. Oto wybrane propozycje.

26 lipca

Kantata Jazzowa Joachima Mencla do poezji Karola Wojtyły „Miłość mi wszystko wyjaśniła” - o godz. 20.45 na Rynku Głównym. Wykonawcy to m.in. Ewa Bem, Mietek Szcześniak, Jorgos Skolias, Chór chłopięcy Filharmonii w Krakowie, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, zespół jazzowy i kapela góralska.

Kościół i klasztor karmelitów na Piasku (ul. Karmelicka 19) - w ramach „Cracovia Sacra” w godz. 14-20 zwiedzanie wystawy w klasztornym muzeum i na krużgankach, poświęconej tematyce karmelitańskiej. Można zobaczyć m.in. Graduał karmelitański z 1644 roku - największy polski, iluminowany kodeks z epoki baroku. Prezentowana jest też wystawa fotograficzna Eugeniusza Mochorewa „Sankt Petersburg oczami Aniołów - Widok z Soboru Św. Izaaka”. O godz. 20.30 „Śpiewaj Panu Cała Ziemio” - koncert w wykonaniu artystów Piwnicy św. Norberta.

ARTzona Special NHmeetup’s - otwarta strefa spotkań z kulturami świata, wymiana myśli, warsztaty kreatywne z udziałem uczestników ŚDM; w godz. 12-15, ARTzona Ośrodka Kultury Norwida, os. Górali 4.

„Nuty góralskie o św. Janie Pawle II” - koncert Folk Kapeli Góralska Hora; godz. 17, Tyniecki Klub Kultury, ul. Dziewiarzy 7.

Warsztaty DJ w godz. 9.30-11 oraz 12-13.30 w Klubie Wersalik (os. Ogrodowe 15). Prowadzący warsztaty to DJ Wake Up, reprezentant kolektywu Kalepusz Crew.

Eko-wioska Laudato si’ w parku Krowoderskim - o godz. 12 oficjalne otwarcie. Organizatorem jest Global Catholic Climate Movement (Światowy Ruch Katolików na Rzecz Ochrony Klimatu). Ideą eko-wioski jest wspólne podziękowanie za eko-encyklikę Franciszka oraz odpowiedź młodych na wezwanie papieża, aby chronić i zatroszczyć się o stworzenie. W godz. 13-17: wystawy w plenerze, prezentacja polskojęzycznego przewodnika po encyklice i materiałów edukacyjnych w różnych językach.

27 lipca

Ogród Zoologiczny (al. Kasy Oszczędności Miasta Krakowa 14) - bezpłatne wejście aż do 31 lipca, w godz. 9-19.30. Zoo zamieszkuje ponad 1300 zwierząt.

Spacer „Szlakiem Jana Pawła II po Krakowie” - godz. 12 i 16 (dwie grupy), miejsce zbiórki: Dom Kultury Podgórze, ul. Sokolska 13. Spacer trwa 2,5 godziny.

Spacer „Miejsca związane z naszym świętym Janem Pawłem II w Podgórzu”
- godz. 11, miejsce zbiórki: Dom Kultury Podgórze, ul. Sokolska 13. Spacer będzie trwał 3,5 godziny.

Projekt Pantomima dla Pielgrzyma - Teatr Nikoli zaprezentuje spektakl „Podróż”: o godz. 14 w parku Krowoderskim i o godz. 19.30 na placu przed kościołem Zmartwychwstania Pańskiego (ul. Szkolna 4). Teatr Nikoli łączy w sobie elementy pantomimy, teatru ruchu, akrobatyki, komedii oraz tańca współczesnego.

Boże zbawienie i boże miłosierdzie - wystawa ewangelizacyjna prezentująca mozaikę stworzoną przez dzieci ze szkoły św. Albana i młodzież ze stowarzyszenia DUK przy parafii św. Albana w Odense w Danii. Mozaika powstała pod kierunkiem pracującej w Danii s. Terezji - Marii Piękoś ze Zgromadzenia Sióstr służebniczek w Dębicy. Temat przewodni - Historia Zbawienia. Mozaika jest prezentowana w Sanktuarium św. Jana Pawła II przy ul. Totus Tuus 32.

Muzeum Inżynierii Miejskiej i Ogród Doświadczeń im. S. Lema aż do 1 sierpnia są czynne dłużej: w godz. 10-22. Osoby posiadające Pakiet Pielgrzyma mają wstęp bezpłatny, pielgrzymi niezarejestrowani i pozostali kupują bilety zgodnie z cennikiem. Muzeum mieści się przy ul. św. Wawrzyńca 15, Ogród Doświadczeń w Parku Lotników Polskich przy al. Pokoju 68.

Scena przy NCK (przy pl. Centralnym) koncert Paddy’ego Kelly, byłego frontmana zespołu „The Kelly Family”. Początek o godz. 19.

(MM)
arkadiusz.maciejowski@dziennik.krakow.pl

Arkadiusz Maciejowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.