ŚDM 2016. Za dwa tygodnie poznamy szczegóły pobytu papieża Franciszka w Polsce [ZDJĘCIA, WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
Grażyna Starzak

ŚDM 2016. Za dwa tygodnie poznamy szczegóły pobytu papieża Franciszka w Polsce [ZDJĘCIA, WIDEO]

Grażyna Starzak

Światowe Dni Młodzieży. Członkowie komisji watykańskiej, którzy od wczoraj wizytowali miejsca celebry w czasie ŚDM, wyjadą z Krakowa zadowoleni. Tak powiedział bp Damian Muskus w czasie spotkania z przedstawicielami mediów.

„Możemy spokojnie czekać na przyjazd papieża Franciszka i młodzieży z całego świata do Krakowa w lipcu” - podkreślił hierarcha. Dokładny plan papieskiej wizyty poznamy w połowie czerwca. Pod koniec sierpnia ukaże się raport na temat zysków i strat związanych z ŚDM Kraków 2016.

Członkowie komisji watykańskiej odwiedzili krakowskie Błonia, Brzegi koło Wieliczki, gdzie powstaje Campus Misericordiae (Pole Miłosierdzia), oraz Łagiewniki. Zwrócili uwagę na tempo prac, najbardziej widoczne w Brzegach, gdzie papież Franciszek spotka się z młodymi na czuwaniu w sobotę oraz na mszy św. w niedzielę 31 lipca.

Autor: Anna Kaczmarz

W przeciwieństwie do Błoń, które są terenem wielokrotnie sprawdzanym, choćby przy okazji pielgrzymek Jana Pawła II do ojczyzny, Brzegi jeszcze dwa lata temu były pustym polem. Członkowie komisji watykańskiej zostali poinformowani, że lokalizacją alternatywną dla Brzegów, na wypadek jakiegoś kataklizmu, są krakowskie Błonia.

Jak zaznaczył bp Damian Muskus z Komitetu Organizacyjnego ŚDM, była to druga wizyta komisji watykańskiej, która przyjechała do Krakowa głównie po to, by ustalić szczegóły programu wizyty papieża Franciszka.

Dziennikarze pytali bp. Muskusa o koszty ŚDM. Odpowiedział, że w przypadku takiego wydarzenia trudno o dokładne szacunki przed rozpoczęciem imprezy.

Bilans zysków i strat ma pokazać raport, który komitet organizacyjny przygotuje na koniec sierpnia.

Hierarcha został też poproszony o komentarz na temat wczorajszego komunikatu Departamentu Stanu USA skierowanego do amerykańskich turystów, w którym zalecono „szczególną ostrożność” podczas masowych imprez, takich jak Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i mistrzostwa Europy w piłce nożnej we Francji. Bp Muskus powtórzył słowa szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka na ten temat - że ostrzeżenie Amerykanów w przypadku naszego kraju związane było z decyzją o przywróceniu kontroli w strefie Schengen.

Biskup podkreślił, że miejsca głównych celebracji Światowych Dni Młodzieży zostały wybrane bardzo starannie i z uwzględnieniem podstawowego kryterium, jakim jest bezpieczeństwo uczestników ŚDM: młodzieży oraz papieża Franciszka.

Grażyna Starzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.