ŚDM 2016. Szkoły i remizy szykują się na przyjęcie młodych [NOCLEGI]

Czytaj dalej
Fot. fot. Agnieszka Rogalska
Barbara Ciryt

ŚDM 2016. Szkoły i remizy szykują się na przyjęcie młodych [NOCLEGI]

Barbara Ciryt

Krzeszowice. Gmina szacuje koszty utrzymania baz noclegowych dla pielgrzymów.

Raport o stanie przygotowań gminy Krzeszowice do Światowych Dni Młodzieży mówi, że może tu przybyć nawet 9 tysięcy pielgrzymów. Jednak wiceburmistrz Witold Kulczycki, odpowiedzialny za przygotowania gminy do święta młodych mówi, że liczby wciąż są niepewne.

- Być może będziemy gościli tylko 4 lub 6 tysięcy pielgrzymów. Dokładniejsze dane mamy poznać po 15 czerwca. Wówczas będą też bardziej precyzyjne informacje dotyczące narodowości pielgrzymów, którzy do nas przyjadą. Obecnie pewność mamy tylko co do przyjazdu 500-osobowej grupy węgierskiej, bo to zgłoszenie jest potwierdzone - mówi Kulczycki.

Jak zaznaczają samorządowcy zgłoszonych jest siedem obiektów szkolnych i dwie remizy do przyjęcia pielgrzymów. W obiektach tych ma zamieszkać ponad 2 tys. pielgrzymów.


Autor: Joanna Urbaniec

Na sesję Rady Miejskiej szefowie szkół i remiz przygotowali szacunkowe koszty utrzymania tych obiektów i koszt pobytu pielgrzymów na czas zakwaterowania pielgrzymów. A liczy się ten czas od 25 do 31 lipca tego roku. Według tego raportu łącznie utrzymanie obiektów czyli opłaty za prąd, wodę, kanalizację, wywóz śmieci, koszty ochrony mogą wynieść 137 tys. zł. Wiele będzie zależało od ilości przybywających osób.

Radni wskazywali na duże rozbieżności w kosztach utrzymania budynków. Zastanawiali się dlaczego w niektórych budynkach przyjmujących mniej pielgrzymów są wskazane większe koszty niż w tych, w których planowane jest przyjęcie więcej osób. - Podkreślam, że to tylko szacunkowe koszty - mówi wiceburmistrz Kulczycki. Zaznacza też, że na koniec po zliczeniu tych kosztów gmina będzie mogła wystąpić do wojewody o ich częściowy zwrot.

Jak się okazuje licząc koszty trzeba wziąć taż pod uwagę to, że w wielu placówkach trzeba będzie zamontować dodatkowe przenośne prysznice i toalety, bo przyjmuje się, że jeden prysznic ma przypadać na 30 osób, a jedna toaleta na 50 osób.

Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Michalina Nowakowska-Malczyk zastanawiała się, dlaczego robione są tylko szacunki i przygotowania dla ponad 2 tys. pielgrzymów, skoro w raporcie jest mowa nawet o 9 tysiącach. Jednak jak się okazuje większość gości może być przyjmowana w domach prywatnych u mieszkańców gminy.

Ale tutaj szukaniem miejsc noclegowych i zachęcaniem mieszkańców do przyjęcia młodych zajmują się parafie. Jak dowiedzieli się radni tych pielgrzymów nie będzie można lokować w szkołach, których nie zgłoszono oficjalnie jako bazy lokalowej. - Nie będziemy odpowiadać za tych pielgrzymów i nie będziemy im organizowali dowozów do głównych szlaków komunikacyjnych prowadzących do Krakowa - zaznacza wiceburmistrz.

Zgłoszone placówki szkolne i remizy do przyjęcia pielgrzymów to te, które znajdują się w sąsiedztwie linii kolejowej oraz dróg umożliwiających łatwy dojazd do Krakowa i Brzegów, gdzie będzie główne spotkanie papieża Franciszka z młodymi z całego świata.

Radny Michał Godyń, a jednocześnie zastępca komendanta Komisariatu Policji w Krzeszowicach podkreślał, że gmina jest podawana jako dobrze przygotowana do przyjęcia pielgrzymów zarówno pod względem raportów o bazie lokalowej i o stanie bezpieczeństwa.

barbara.ciryt@dziennik.krakow.pl

Barbara Ciryt

Reporterka, dziennikarka "Dziennika Polskiego" od 2010 roku. Zajmuję się tematyką społeczną i samorządową w gminach metropolii krakowskiej - głównie powiatu krakowskiego. Wcześniejsze doświadczenia w pracy dziennikarskiej zdobywałam w "Gazecie Krakowskiej". Piszę o inwestycjach, interwencjach mieszkańców, lokalnej historii, pomocy społecznej i osobach niepełnosprawnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.