ŚDM 2016. Rudery znikają przed wizytą Franciszka i pielgrzymów

Czytaj dalej
Fot. fot. arch. ZBK/ Anna Kaczmarz
Marzena Rogozik

ŚDM 2016. Rudery znikają przed wizytą Franciszka i pielgrzymów

Marzena Rogozik

Światowe Dni Młodzieży. Kraków robi wszystko, by wypaść jak najlepiej podczas spotkania młodych z papieżem. Do lipca trzeba zadbać o to, co rzuca się w oczy - odnowić zniszczone elewacje, a niektóre budynki nawet wyburzyć.

Czytaj także: Malowania trawy nie będzie

Brudne, odrapane elewacje, sypiące się schody, uszkodzone zadaszenia i szpecące graffiti - takie widoki mają zniknąć z krakowskich ulic jeszcze przed Światowymi Dniami Młodzieży.

Do przyjazdu pielgrzymów pozostał niewiele ponad miesiąc i ten czas miasto musi dobrze wykorzystać. Prace remontowe powinien przeprowadzić przede wszystkim Zarząd Budynków Komunalnych, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Takie wzmożone działania to wynik apelu, który na początku maja powiatowy inspektor nadzoru budowlanego skierował do administratorów i zarządców krakowskich budynków. Zaapelował, by sumiennie zadbali o stan techniczny, bezpieczeństwo i estetyczny wygląd budynków.


Autor: Joanna Urbaniec

Od początku roku nadzór budowlany skontrolował już ponad 2,4 tys. budynków i budów na terenie Krakowa, w tym 200 szkół i placówek oświatowych, blisko 350 hoteli, pensjonatów, schronisk i hosteli. Kontroli podlegały też drogi, mosty, przejścia podziemne i budynki parafialne.

Uchybienia, których dopatrzyli się urzędnicy, w większości przypadków nie stanowią zagrożenia dla życia ludzi. Są jednak miejsca, w których nie pozwolono przyjmować pielgrzymów. Ważne jest też to, że zniknęły ruiny i gruzowiska na trasie przejścia uczestników ŚDM.

- W trzech przypadkach właściciele zrujnowanych obiektów budowlanych przeprowadzili ich rozbiórki - informuje Małgorzata Boryczko, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Krakowie dla powiatu grodzkiego. Chodzi o rudery przy ul. Kosocickiej, Wielickiej i aż 4 budynki przy ul. Tischnera.

Miejski Zarząd Budynków Komunalnych już rozpoczął naprawy i usuwa nielegalne graffiti z murów podlegających im obiektów. Pomagają w tym więźniowie z Zakładu Karnego w Nowej Hucie. Od początku roku skazani odświeżyli już ponad 2 tys. metrów kw. elewacji.

Lepiej mają wyglądać także kamienice i bloki, choć tu nie należy się spodziewać cudów. Spółdzielnie trzymają się ustalonych planów naprawczych i remontowych na ten rok, które ustaliły jeszcze przed apelem inspektora. - Mimo wszystko elewacje Krakowa już w wielu miejscach zmieniły się na lepsze - mówi Waldemar Domański, inicjator akcji „Pogromcy Bazgrołów”.

Intensywne remonty i przygotowania na spotkanie młodych z papieżem

Zarządzający budynkami zostali zobowiązani do ich naprawy przed przyjazdem pielgrzymów, ale remontują zgodnie z harmonogramem.

Dwa miliony pielgrzymów będą nocowały w szkołach, przedszkolach i prywatnych mieszkaniach. Będą korzystać także z przychodni czy stołówek. Stan techniczny wielu z nich pozostawia jednak sporo do życzenia.

By zapewnić bezpieczeństwo nocującym w mieście pielgrzymom, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego zobowiązał zarządców do naprawy budynków i zadbania o ich bezpośrednie otoczenie. Zarządcy mają się baczniej przyjrzeć przede wszystkim elewacjom, instalacjom elektrycznym i gazowym, sprawności przewodów wentylacyjnych i kominowych. Wszystkie remonty mają być wykonane bez zbędnej zwłoki. Kontrole trwają.

Budynki komunalne pod lupą

Najwięcej uwagi wymagają leciwe lokale należące do Zarządu Budynków Komunalnych. Tam, jak zapewnia Agnieszka Nowak, rzeczniczka ZBK, prace trwają na bieżąco. - W najbliższym czasie zostanie zabezpieczona elewacja budynków przy ul. Krakowskiej 29, Węgłowej 1 oraz przy ul. Limanowskiego 45 - wylicza. Na fasadach tych budynków mają zostać założone dekoracyjne siatki ochronne, bo na razie toczą się postępowania w sprawie ich stanu prawnego. W planach zostały jeszcze remonty dachów i elewacji na budynkach przy ul. Limanowskiego 30, 32 i 34.

Na swoją kolej czekają także elewacje budynków przychodni NZOZ przy ul. Galla 24, przychodni Na Błonie 1. - Potem planujemy także zmodernizować wygląd zewnętrzny budynków przychodni przy ul. Niemcewicza, na os. Kolorowym i Na Skarpie - wyszczególnia Agnieszka Nowak z ZBK.

Przez ostatnie dwa lata ZBK wyremontował elewacje budynków m.in. os. Na Wzgórzach 39A, przy ul. Stoczniowców 7 czy placu Sikorskiego 6A. Została także odnowiona stara przychodnia zdrowia przy ul. Strzelców 15. - Oczyściliśmy również elewacje budynków przy ul. Jana Kantego Przyzby 9 i os. Magnolii 6 - podsumowuje pracownica ZBK.

Od dwóch lat w dbaniu o estetykę budynków należących do miasta pomagają więźniowie Zakładu Karnego w Nowej Hucie. Usuwają nielegalne graffiti i szpecące napisy ze ścian, a w tym roku zamalowali już ponad 2 tys. mkw. powierzchni. Jak zapewnia ZBK, w tej chwili nie ma żadnych graffiti na budynkach przez nich administrowanych.

Co istotne, skazani z Zakładu Karnego będą pomagać przy Światowych Dniach Młodzieży nie tylko przy pracach remontowych i usuwaniu napisów z elewacji budynków. Dwudziestu skazanych na karę pozbawienia wolności mężczyzn będzie pracować nad przygotowaniem uroczystości i pomagać w sprzątaniu po ich zakończeniu.

Niewiele ponad plan

Spółdzielnie mieszkaniowe czy administratorzy krakowskich budynków prowadzą remonty, ale zgodnie ze swoimi ustalonymi wcześniej na ten rok harmonogramami.

- Nie podejmujemy żadnych dodatkowych działań na Światowe Dni Młodzieży - tłumaczy Elżbieta Okine-Tyrkiel, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Mistrzejowice - Północ”. - Co roku mamy fundusz i plan remontów, przyjazd pielgrzymów nie ma na to wpływu i nic specjalnego w związku z tym nie będziemy remontować - podkreśla. Dodaje jednak, że drobne prace naprawcze zostaną przeprowadzone.

Potwierdza to także Jerzy Kiryk ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Prądnik Biały-Wschód”. - Mamy swoje plany niezależnie od ŚDM i na bieżąco dbamy o nasze budynki, by były bezpieczne - wyjaśnia.

Efekty mimo wszystko widać. Z dnia na dzień obraz Krakowa pozytywnie się zmienia. - Zaskakuje mnie to, że widzę coraz więcej zamalowanych grafitti i bardzo mnie to cieszy - mówi Waldemar Domański inicjator akcji „Pogromcy Bazgrołów”. Podkreśla, że pozytywną zmianę można dostrzec m.in. przy al. Trzech Wieszczów od Jubilata do Akademii Górniczo-Hutniczej.

- Sporo się tu dzieje, większość budynków dostała już nowe, ładne elewacje. Teraz czas na odcinek od budynku Radia Kraków do Nowego Kleparza, tu fasady są obrzydliwe - mówi Waldemar Domański i dodaje, że ta jedna z ważniejszych arterii komunikacyjnych powinna wyglądać reprezentacyjnie.

Lepsza zieleń i chodniki

O pozostałe tereny zadba Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Zarząd Zieleni Miejskiej. - Kontrolujemy stan drzew przede wszystkim na trasach przejazdu pielgrzymów - tłumaczy Łukasz Pawlik, wicedyrektor ZZM. Będzie to dotyczyć m.in. Plant, parku Krakowskiego, Jordana czy parku Lotników Polskich. Będą również malować ławki i elementy małej architektury. - Prace rozpoczniemy na początku lipca, by skończyć wszystko tydzień przed przyjazdem pielgrzymów - zapewnia Łukasz Pawlik. - Dołożymy starań, by miasto prezentowało się jak najlepiej.

Zgodnie z planem idą także przygotowania ZIKiT. - Ulice Brożka, Zakopiańska czy kładka w Łagiewnikach, to tylko niektóre nasze inwestycje. Wszystkie zamierzamy skończyć do 15 lipca - przekonuje Piotr Hamarnik z ZIKiT. Montowane są także dekoracje na spotkanie młodych z papieżem, a wkrótce Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ma rozpocząć oznakowanie miasta, informujące o zmianach w komunikacji.

marzena.rogozik@dziennik.krakow.pl

Marzena Rogozik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.