ŚDM 2016. Quady zamiast karetek i dwa miliony map dla pielgrzymów

Czytaj dalej
Fot. fot. Joanna Urbaniec
Klaudia Stabach

ŚDM 2016. Quady zamiast karetek i dwa miliony map dla pielgrzymów

Klaudia Stabach

Pomoc medyczna, zabezpieczenie ruchu drogowego i promocja miasta to priorytety krakowskich urzędników.

Władze miasta intensywnie przygotowują się do Światowych Dni Młodzieży. - Zabezpieczenie takiego wydarzenia jest dla nas sytuacją, której nigdy dotąd nie doświadczyliśmy i prawdopodobnie nieprędko doświadczymy ponownie - mówi Marek Maślerz, zastępca dyrektora Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Pomoc medyczna

Na terenie całego województwa małopolskiego pojawią się 32 dodatkowe zespoły ratowników medycznych, co w sumie da 156 takich grup. W razie poważnych wypadków ratownicy dostaną do dyspozycji 5 śmigłowców.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Światowe Dni Młodzieży. Fatalny stan przygotowań w Krakowie

Wszystkie Szpitalne Odziały Ratunkowe będą miały stworzone warunki do tego aby przyjąć dużo większą liczbę pacjentów niż na co dzień. Izby Przyjęć w kilku krakowskich szpitalach również udzielą pomocy ratowniczej.


Autor: Joanna Urbaniec

W każdym miejscu gdzie będą odbywał y się główne uroczystości pojawią się polowe namioty medyczne, 4 karetki oraz quady - Zdajemy sobie sprawę, że nie wszędzie będzie można dojechać ambulansem, dlatego nasi ratownicy dostaną do dyspozycji quady, którymi szybko dojadą na miejsce zdarzenia - dodaje Marek Maślarz.

Ruch drogowy

Organizacja ruchu drogowego również jest sporym wyzwaniem dla władz miasta, dlatego już teraz informują o dużych problemach komunikacyjnych, które pojawią się pod koniec lipca. Oprócz wydzielenia stref, gdzie ruch będzie wyłączony miasto musi dobrze zabezpieczyć trasy przejazdu Ojca Świętego. Papież poza spotkaniami z młodzieżą zamierza odwiedzić Oświęcim i Częstochowę. - Ze względu na wymogi bezpieczeństwa ulice, które są przewidziane na trasę przejazdu papieża Franciszka będą wyłączane z ruchu ogólnego na min. 4 godziny przed przejazdem - tłumaczy Norbert Robak z krakowskiego ZIKiTu.

Punkty informacyjne

Z kolei Krakowskie Biuro Festiwalowe zajęło się przygotowaniem zaplecza informacyjnego dla pielgrzymów. Tysiąc wolontariuszy informacyjnych oraz tysiąc koordynatorów zrekrutowanych przez Komitet Organizacyjny ŚMD zostanie przeszkolonych pod kątem nauki udzielania informacji turystycznych i przekazywania wiadomości na temat wydarzeń kulturalnych. - Zależy nam na tym aby pielgrzymi, którzy do nas przyjadą mieli możliwość poznania uroków Krakowa - mówi Michał Zalewski, rzecznik prasowy Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Na tę okazję zostaną wydrukowane 2 miliony bezpłatnych map z planem miasta i będą m.in. dołączane do pakietu pielgrzyma. Godziny otwarcia wszystkich 8 punktów InfoKraków zostaną wydłużone (od 6 do 24), a punkt na lotnisku będzie czynny przez całą dobę. Ponadto w najbardziej popularnych miejscach w Krakowie pojawią się 4 hale namiotowe, które będą pełniły funkcję dodatkowych ośrodków informacyjnych.

Promocja miasta

Władze miasta nie ukrywają, że ŚDM będą doskonałą okazją do wypromowania Krakowa. W związku z tym na Rynku Głównym zostanie zbudowana scena, gdzie regionalne zespoły w ramach Festiwalu Młodych będą przybliżały obcokrajowcom małopolską kulturę i tradycję. - Liczymy, że wydarzenie pogłębi rozwój turystyki w naszym mieście - tłumaczy Andrzej Kulig, zastępca Prezydenta Krakowa. - Chcemy aby pielgrzymi zostali ambasadorami naszego miasta i później promowali Kraków w swoich krajach - dodaje rzecznik prasowy Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Klaudia Stabach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.