ŚDM 2016. Polska historia w pielgrzymim plecaku [ZDJĘCIA, WIDEO]
Światowe Dni Młodzieży. W krakowskiej kurii zaprezentowano wczoraj dwie książki wydrukowane specjalnie na Światowe Dni Młodzieży. Pierwsza to „Przewodnik po historii Polski 966-2016” przygotowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Instytut Pamięci Narodowej. Druga jest inicjatywą MSZ i fundacji Reduta Dobrego Imienia.
„Przewodnik po historii Polski”, w nakładzie pół miliona egzemplarzy, ukazał się w 9 językach: polskim, angielskim, rosyjskim, ukraińskim, hiszpańskim, włoskim, portugalskim, niemieckim oraz francuskim. Ma 116 stron i jest bogato ilustrowany. Jego autorami są dr Łukasz Kamiński - prezes IPN i dr Maciej Korkuć - naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie. Słowo wstępne napisali prezydent RP Andrzej Duda oraz kard. Stanisław Dziwisz.
WIDEO: MSZ publikuje przewodnik i poradnik na ŚDM. "Warto przeciąć nieprawdziwe informacje o polskiej historii"
Źródło: TVN24/x-news
- Cieszę się, że dzięki tym wydawnictwom Polskę, w tym jej przeszłość, poznają ci, którzy do nas przyjadą. Mam nadzieję, że znajdą czas na ich przeczytanie. Być może po powrocie do domu opowiedzą rodzinie i przyjaciołom o tym, czego się z nich dowiedzieli - mówił wczoraj metropolita krakowski.
Przewodnik przedstawia w skrótowej formie historię Polski, ze szczególnym uwzględnieniem roli Kościoła katolickiego i polskich świętych. Ma osiem rozdziałów. Pierwszy jest poświęcony początkom Polski, ostatni nosi tytuł: „Wolność i Solidarność”. Sporo miejsca autorzy poświęcili II wojnie światowej i polskiemu podziemiu antykomunistycznemu. - To pierwsza tego typu inicjatywa w historii ŚDM, które są znakomitą okazją do przedstawienia historii Polski, zwłaszcza że w tym roku obchodzimy 1050. rocznicę chrztu - podkreślał w czasie prezentacji przewodnika Jan Dziedziczak, sekretarz stanu w MSZ.
Druga książeczka jest adresowana do ludzi, którzy będą gościć pielgrzymów i wolontariuszy ŚDM i nosi tytuł „Ambasador polskości” (nakład 250 tys. egzemplarzy). Ma 84 strony. Są tam w skrócie opisane polskie osiągnięcia w różnych dziedzinach, nasze zwyczaje, także kulinarne, najcenniejsze zabytki, najpiękniejsze szlaki turystyczne.
Książki będą rozdawane we wszystkich polskich diecezjach oraz w parafiach archidiecezji krakowskiej. „Przewodnik po historii Polski” trafi m.in. do pielgrzymów w Muzeum Auschwitz i Muzeum - Domu Rodzinnym Jana Pawła II w Wadowicach.