ŚDM 2016. Niepełnosprawnym pielgrzymom z pomocą

Czytaj dalej
Fot. Fot. Michał Gąciarz
Bartosz Dąbrowski

ŚDM 2016. Niepełnosprawnym pielgrzymom z pomocą

Bartosz Dąbrowski

Wydarzenie. Organizatorzy Światowych Dni Młodzieży oraz służby miejskie są przygotowane na przyjęcie osób niepełnosprawnych. Będą im pomagać m.in. doświadczeni wolontariusze i służby medyczne.

Na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa przybędzie ok. 2 tysięcy niepełnosprawnych pielgrzymów - wynika z lipcowego raportu Komitetu Organizacyjnego. Sprawdzamy, jak organizatorzy i miasto są przygotowani na ich przyjazd.

Osoby niewidome, głuche czy poruszające się na wózkach mogą liczyć na pomoc ze strony wolontariuszy i służb medycznych. W zależności od potrzeb będą korzystać ze zorganizowanego transportu i komunikacji publicznej. Jej dostępność dla osób niepełnosprawnych ma być traktowana priorytetowo. - Na specjalnych liniach będą kursowały pojazdy niskopodłogowe. W przypadku linii autobusowych będzie to 100 proc. taboru, w przypadku linii tramwajowych znaczna część - informuje Marek Gancarczyk, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie.

W sektorach blisko ołtarza

W trakcie centralnych wydarzeń na krakowskich Błoniach i w Brzegach tylko zarejestrowani uczestnicy z niepełnosprawnością oraz ich opiekunowie będą przebywać w dostosowanych do ich potrzeb sektorach blisko ołtarza głównego, do których będzie prowadzić specjalna droga. Zostaną one wyposażone w zaplecze sanitarne, z którego swobodnie będą mogły korzystać osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności, np. poruszające się na wózkach.


Autor: Joanna Urbaniec

Zwiększona liczba tłumaczy języka migowego ma zapewnić niesłyszącym pełne zrozumienie głoszonych treści. W Strefie Pojednania, w której uczestnicy ŚDM będą mogli przystąpić do spowiedzi, znajdą się specjalne konfesjonały dostępne dla niepełnosprawnych. Dodatkowo posługę pełnić będą kapłani znający język migowy, by umożliwić głuchym wiernym skorzystanie z sakramentu pokuty.

Miejsca noclegowe są przygotowane w specjalnych ośrodkach, ale także w szkołach posiadających udogodnienia dla niepełnosprawnych czy u rodzin, które w formularzu przyjęcia pielgrzymów zadeklarowały możliwość ich goszczenia.

Na przybywających do Krakowa niepełnosprawnych pielgrzymów czeka bogata oferta kulturalna Festiwalu Młodych. Jak zapewnia ks. Jarosław Chlebda z Zespołu ds. uczestnictwa Osób Niepełnosprawnych ŚDM, dostosowanie miejsc użyteczności publicznej (kościoły, placówki kulturalne) dla potrzeb niepełnosprawnych regulują oddzielne przepisy, wszystkie miejsca Festiwalu Młodych będą w takich placówkach. Odpowiednie wymogi zostaną spełnione.

Za darmo do muzeum

Krakowskie muzea, m.in. MOCAK czy Muzeum Historyczne miasta Krakowa oraz placówki kulturalne włączą się w obchody ŚDM, udostępniając nieodpłatnie pielgrzymom swoje ekspozycje. Lista tych instytucji znajduje się na stronie krakow.pl. Wszystkie oferują całościowe lub częściowe udogodnienia dla osób niepełnosprawnych (podjazdy, windy, toalety).

Pielgrzymi będą również mogli skorzystać z punktów informacji miejskiej. Siedem z ośmiu punktów ma infrastrukturę umożliwiającą dostęp do punktów osobom niepełnosprawnych ruchowo - punkt przy ul. Szpitalnej, w Sukiennicach, w Pawilonie Wyspiańskiego, przy ul. św. Jana, na lotnisku w Balicach, w Centrum Kongresowym ICE Kraków oraz przy Powiślu 11.

Punkt przy ulicy Józefa jest obecnie remontowany i dostosowywany do potrzeb osób niepełnosprawnych - przed ŚDM zostaną zamontowane tzw. „najazdy” na schody.

Rejestracja do 22 lipca

W punktach przy ul. św. Jana, Sukiennicach, przy Powiślu, w Pawilonie Wyspiańskiego oraz przy ul. Szpitalnej dostępne są materiały dla osób niewidomych lub słabowidzących oraz materiały MSiT-u dla słabowidzących. W ciągu kilku tygodni do punktów zostaną dostarczone najnowsze materiały dla osób niewidomych i słabowidzących - informuje Michał Zalewski, rzecznik Krakowskiego Biura Festiwalowego zarządzającego punktami informacyjnymi InfoKraków, gdzie turyści i mieszkańcy mogą zapoznać się z ofertą turystyczną miasta i kupić bilety na wydarzenia kulturalne.

Rejestracja „last minute” pielgrzymów indywidualnych oraz niewielkich grup do 150 osób na Wydarzenia Centralne ŚDM potrwa do 22 lipca. W spotkaniach z papieżem Franciszkiem mogą uczestniczyć wszyscy, nie tylko zarejestrowani uczestnicy. Tak w czerwcu ogłosił metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz.

krakow@dziennik.krakow.pl

Bartosz Dąbrowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.