ŚDM 2016. Najwygodniej będzie dojechać koleją…

Czytaj dalej
Rozmawiała Elżbieta Cegła

ŚDM 2016. Najwygodniej będzie dojechać koleją…

Rozmawiała Elżbieta Cegła

Rozmowa. Tomasz Boniatowski, zastępca dyrektora Wydziału Infrastruktury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jak do domu dojadą mieszkańcy stref?


- Chcę przyjechać do Krakowa na główne uroczystości Światowych Dni Młodzieży…

- Zapraszamy. Będzie pani w zorganizowanej grupie pielgrzymów?

- Nie. Mieszkam na drugim krańcu Polski, wybieram się autem na dłuższy urlop w góry, więc chcę połączyć udział w ŚDM z późniejszym wypoczynkiem, ale rodzina odradza mi podróż samochodem.

- I słusznie. Podczas Światowych Dni Młodzieży poruszanie się po Krakowie będzie utrudnione, a już prywatnym autem spoza Krakowa w szczególności. Miasto zostanie podzielone na pięć stref, niektóre będą w ogóle zamknięte dla samochodów, zwłaszcza w ostatnich dniach lipca, kiedy to w Krakowie i w pobliskich Brzegach odbywać się będą główne uroczystości z udziałem papieża Franciszka. Najlepiej więc w tym czasie korzystać z komunikacji miejskiej, będzie bowiem więcej tramwajów i autobusów lub wsiąść na rower albo poruszać się pieszo.

- Może jednak przyjadę autem i zostawię je na parkingu na rogatkach miasta…

- O tyle może być z tym kłopot, że drogi dojazdowe do Krakowa mogą być częściowo zamknięte, co utrudni wjazd do miasta. Każdy zarządca autostrady, drogi krajowej, wojewódzkiej, powiatowej czy gminnej zatwierdza właśnie - przy współpracy z policją - zasady organizacji ruchu podczas Światowych Dni Młodzieży. Będą one znane przed tym wydarzeniem. Natomiast więcej już wiadomo o organizacji ruchu w samym Krakowie, bowiem Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie na bieżąco publikuje informacje w tej sprawie. Ze strony internetowej tej jednostki możemy też pobrać specjalne dokumenty uprawniające do wjazdu samochodem do Krakowa oraz do poszczególnych stref.

- Jak w takim razie najlepiej dostać się do Krakowa?

- Niezależnie od tego, czy chcemy dostać się z Gdańska, Wrocławia, Lublina, Katowic czy innych miejsc, najlepiej skorzystać z pociągu. Podczas Światowych Dni Młodzieży właśnie pociąg będzie najpewniejszym, najszybszym i najwygodniejszym środkiem transportu.

- Pod warunkiem, że wsiądę do pociągu…

- Kolej zapewnia o uruchomieniu blisko siedmiuset dodatkowych pociągów z różnych stron Polski. Przybędzie też pociągów podmiejskich, Szybka Kolej Aglomeracyjna również zwiększy skład. Jadąc z lotniska w Balicach do centrum Krakowa, także lepiej skorzystać z tego środka transportu. Tam, gdzie tory kolejowe krzyżują się z drogami, pociąg zawsze ma pierwszeństwo, więc dotrze do celu szybciej niż samochód. Od 1 lipca powinniśmy poznać nowy rozkład jazdy ułożony specjalnie na Światowe Dni Młodzieży.

- Pociąg nie dojeżdża jednak do wszystkich miejscowości w Małopolsce, wsiadam więc do autobusu i…?

- Wysiadam w Krakowie tam, gdzie będzie to możliwe. Takie szczególne wydarzenia zawsze i wszędzie wywołują pewne perturbacje i ograniczenia, musimy się z nimi liczyć i niepotrzebnie nie wpadać w popłoch. Jeśli chcemy indywidualnie uczestniczyć w uroczystościach związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży, to maksymalnie korzystajmy w tym czasie z publicznych środków transportu. Z kolei przyjeżdżający do nas z różnych stron Polski i świata pielgrzymi będą w większości w zorganizowanych grupach, ale nie oznacza to, że wszędzie będą mieli zapewniony dojazd. Oni także wysiądą z autokarów zaparkowanych w wyznaczonych miejscach i będą się poruszać pieszo do miejsc uroczystości religijnych i wydarzeń artystycznych.

- Wiele osób mieszka w gminach w pobliżu Krakowa, ale pracuje w samym mieście. Czy zatem ktoś, kto dojeżdża codziennie samochodem z Niepołomic, Olkusza, Zabierzowa, dotrze do miejsca pracy w czasie trwania Światowych Dni Młodzieży?

- Tak, ale za szybą samochodu trzeba umieścić specjalny identyfikator wypełniony przez pracodawcę, zwłaszcza jeśli firma znajduje się na terenie którejś z pięciu wyznaczonych w Krakowie stref.

- Informacje o organizacji ruchu w samym Krakowie są łatwo dostępne w Internecie, gdzie znajdę podobne, jeśli chodzi o organizację ruchu na drogach dojazdowych do Krakowa?

- Informacje dotyczące komunikacji w mieście są dostępne na stronie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu - www.zikit.krakow.pl. Specjalną zakładkę na ŚDM ma też Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - www.gddkia.gov.pl. Urząd wojewódzki także przewiduje umieszczanie tego typu informacji, ale będziemy to mogli zrobić dopiero po zatwierdzeniu zasad organizacji ruchu przez wszystkich zarządców dróg oraz policję. Powinno to nastąpić w najbliższym czasie.

Rozmawiała Elżbieta Cegła

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.