ŚDM 2016. Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Czytaj dalej
Rozmawiała Elżbieta Cegła

ŚDM 2016. Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Rozmawiała Elżbieta Cegła

- Wyzwaniem jest liczba uczestników ŚDM - mówi nadinspektor Jarosław Szymczyk, komendant główny policji.

- Światowe Dni Młodzieży to wielkie wydarzenie i wielka operacja logistyczna. Jak policjanci są do tego przygotowani?

- Światowe Dni Młodzieży i wizyta papieża Franciszka to z jednej strony ogromne wydarzenie dla rzeszy wiernych, z drugiej - wyzwanie dla wielu służb, także dla policji. Łącznie za bezpieczeństwo uczestników ŚDM odpowiadać będzie około 17 tysięcy policjantów.

Mamy nowoczesny sprzęt i środki łączności, a przede wszystkim doskonale wyszkolonych i przygotowanych do pełnienia służby ludzi: od policjantów służby prewencyjnej, funkcjonariuszy ruchu drogowego przez służby kryminalne, aż po oddziały antyterrorystyczne, z Biurem Operacji Antyterrorystycznych na czele.


Autor: Joanna Urbaniec

- Czy tego typu zgromadzenia różnią się od innych masowych wydarzeń w sposobie zabezpieczenia?

- Szczególnym dla nas wyzwaniem, poza liczbą uczestników, jest rozległość w czasie i przestrzeni. Pielgrzymi spotykać się będą w wielu miejscach, będą też nieustannie się przemieszczać, by ostatecznie w ogromnej liczbie zgromadzić na spotkaniu z papieżem Franciszkiem.

- Korzystamy z doświadczeń policjantów z krajów, w których odbywały się ŚDM?

- Ze względów bezpieczeństwa nie ujawniamy szczegółów. Przygotowując się do ŚDM i wizyty papieża Franciszka, bazowaliśmy na doświadczeniach z pielgrzymek papieskich, wizyt głów państw, finałów Euro 2012, ostatniego szczytu NATO… W Legionowie znajduje się Policyjne Centrum Dowodzenia. Tam wspólnie pracują policyjni dowódcy i eksperci różnych dziedzin oraz przedstawiciele innych służb, w tym też oficerowie łącznikowi Europolu i Interpolu. Wśród pielgrzymów będzie wielu obcokrajowców, współpraca międzynarodowa jest zatem nieodzowna.

- Człowiek z natury nie zawsze jest zdyscyplinowany, jak zapanować nad wielotysięcznym tłumem zgromadzonym w jednym miejscu na ograniczonej powierzchni?

- Przygotowując zabezpieczenie każdej większej imprezy, należy przewidywać możliwość wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych. Tutaj jest podobnie. Opracowano scenariusze na wypadek różnych zdarzeń, począwszy od niezależnych od człowieka, jak choćby załamanie pogody, po np. wybuch paniki. Mam jednak nadzieję, że nie będziemy musieli z nich korzystać. My mamy zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ŚDM oraz wizyty papieża Franciszka.

Będziemy towarzyszyć pielgrzymom, pomagać im rozwiązywać ewentualne problemy, ale także wskazywać na to, co może być zagrożeniem. Wielu policjantów zna języki obce więc porozumieją się z cudzoziemcami. Będziemy jednak zdecydowanie reagować na łamanie prawa. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, będziemy np. sprawdzać osoby lub bagaże. Bezpieczeństwo pielgrzymów jest dla nas najważniejsze.

Rozmawiała Elżbieta Cegła

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.