Rozmawiała Grażyna Starzak

ŚDM 2016. Na drogach ma być i będzie bezpiecznie

ANDRZEJ ADAMCZYK, Minister Infrastruktury i Budownictwa, Przewodniczący Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ANDRZEJ ADAMCZYK, Minister Infrastruktury i Budownictwa, Przewodniczący Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
Rozmawiała Grażyna Starzak

- Panie Ministrze, bezpieczeństwo pielgrzymów, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży zależy m.in. od tego, czy zapewnimy im w miarę bezkolizyjne poruszanie się po Polsce i Małopolsce…

- Kierowany przeze mnie resort robi wszystko, aby podróżowanie po Polsce w okresie Światowych Dni Młodzieży przebiegało sprawnie i bezpiecznie. Wszystkie powołane do tego służby, zarówno drogowe, jak i kolejowe, czuwają nad komfortem podróżnych. Robimy wszystko, by zarówno pielgrzymi, jak i pozostali kierowcy mogli czuć się bezpiecznie.

Postanowiliśmy, że zostanie im udostępniony folder informacyjno-edukacyjny, który w łatwy i przystępny sposób przedstawi obowiązujące na naszych drogach przepisy. Chcielibyśmy, żeby w jednym miejscu każdy mógł sprawdzić najważniejsze informacje dotyczące zasad ruchu drogowego.

W folderze będzie można znaleźć np. podstawowy zbiór praw i obowiązków uczestników ruchu drogowego, najważniejsze telefony alarmowe, zasady udzielania pierwszej pomocy, informacje o drogach, dopuszczalnych limitach prędkości oraz inne zasady bezpiecznego korzystania z polskich dróg. Co ważne, folder można już dziś ściągnąć np. ze strony internetowej Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego czy ŚDM na komputer, tablet, telefon i mieć go zawsze przy sobie.

- Przygotowaliście także darmową aplikację ułatwiającą podróżowanie po Polsce.

- Aplikacja została przygotowana przez Komisję Europejską, a jej polską wersję stworzyliśmy we współpracy z Sekretariatem Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jest to o tyle ważne narzędzie, że można się z niego dowiedzieć m.in., jakie są ograniczenia prędkości na drogach w Polsce i w innych krajach członkowskich UE, jakie jest dopuszczalne, uregulowane prawnie stężenie alkoholu oraz jakie prawa i obowiązki dotyczą niechronionych uczestników ruchu drogowego, kierowców oraz pasażerów.


Autor: Joanna Urbaniec

Każdy może ściągnąć za darmo na swój telefon komórkowy aplikację w każdym języku europejskim. Wersja w języku polskim jest dostępna m.in. poprzez link udostępniony na stronie internetowej Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Zarówno folder, jak i aplikacja to udogodnienie również dla wszystkich przyjeżdżających do Polski i dla Polaków wybierających się za granicę.

- W czasie przygotowań do ŚDM wiele dyskusji budziła m.in. kwestia wyłączenia z ruchu jednego z odcinków autostrady A4. Pan uciął te dyskusje, podejmując decyzję, że autostrada będzie przejezdna…

- Zamknięcie autostrady A4 spowodowałoby całkowity paraliż nie tylko okolic Krakowa i Małopolski, ale wywołałoby także duże utrudnienia dla kierowców i przedsiębiorców w południowej Polsce. Spodziewamy się znacznego wzrostu natężenia ruchu związanego ze ŚDM. Dostępny układ komunikacyjny regionu, po wyłączeniu z niego autostrady A4, nie byłby w stanie obsłużyć potoków podróżnych.

Dodatkowo w grę wchodziły kwestie bezpieczeństwa związane z koniecznością przekraczania przez uczestników ŚDM czynnej linii kolejowej, bo przypomnę, że na A4 były plany zorganizowania parkingów dla autokarów, którymi pielgrzymi przyjadą na ŚDM. Wspólnie z koncesjonariuszem odcinka A4 Kraków - Katowice wprowadziliśmy rozwiązania, które wpłyną na komfort podróży po tym fragmencie autostrady. Ze spółką Stalexport Autostrada Małopolska S.A. zawarte zostało porozumienie, które przewiduje możliwość otwierania bramek przez koncesjonariusza w okresach szczególnie wysokiego natężenia ruchu pojazdów.

Postanowienia porozumienia umożliwiają elastyczne, bieżące reagowanie na sytuację na autostradzie przez otwieranie bramek w celu zapewnienia bezpieczeństwa jej użytkowników oraz zachowania płynności ruchu drogowego w okresie, w którym organizacja Światowych Dni Młodzieży przyczyni się do wzrostu natężenia ruchu.

- Czy pomimo tych wszystkich rozwiązań należy się liczyć z utrudnieniami w ruchu drogowym w czasie trwania ŚDM?

- Nie da się tego wykluczyć, ale bardzo mocno podkreślam, że właściwe służby robią wszystko, by te możliwe niedogodności zminimalizować. Opracowany został m.in. wykaz dróg rekomendowanych pielgrzymom dla usprawnienia ruchu pojazdów podczas ŚDM. Początek tras rekomendowanych pokrywa się z przejściami granicznymi, na których planowane jest wznowienie kontroli granicznej oraz miastami wojewódzkimi lub miejscowościami, z których pielgrzymi będą wyruszać do Krakowa i Częstochowy.

Dla usprawnienia przemieszczania się uczestników ŚDM ograniczone zostaną do minimum roboty prowadzone w pasie drogowym w okresie poprzedzającym uroczystości i po ich zakończeniu. Zapraszamy wszystkich pielgrzymów do Krakowa. Robimy wszystko, żeby pobyt pielgrzymów i ich przejazd na uroczystości był bezpieczny. Wszystkie służby, nie tylko policja czy straż pożarna, ale także administratorzy dróg, starają się, by zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa.

Rozmawiała Grażyna Starzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.