ŚDM 2016. Moc artystycznych wrażeń

Czytaj dalej
Fot. Fot. Archiwum Opery Krakowskiej

ŚDM 2016. Moc artystycznych wrażeń

Małopolskie instytucje kultury przygotowały specjalną ofertę dla gości z Polski i przybyszów z całego świata.

Światowe Dni Młodzieży coraz bliżej. Cała Małopolska żyje przygotowaniami do tego wielkiego wydarzenia o charakterze religijnym, a także artystycznym. Działające w Krakowie i w całym województwie małopolskie instytucje kultury przygotowały na Światowe Dni Młodzieży repertuar szczególny i niezwykle atrakcyjny.

Dzięki licznym, interesującym przedsięwzięciom zarówno mieszkańcy Małopolski, jak i całej Polski, a przede wszystkim pielgrzymi i turyści z całego świata poznają inną stronę naszego regionu - historię i dziedzictwo kulturowe zaprezentowane w muzeach, teatrach, operze...

Specjalnie na tę okazję i dla pielgrzymów

Koncerty, warsztaty, pokazy, prezentacje, wystawy to tylko niektóre z przygotowanych atrakcji. Nie lada gratką będą też spotkania ze specjalistami, którzy zdradzą tajemnice odwiedzanych obiektów. Część zaplanowanych wydarzeń to propozycja przygotowana specjalnie dla uczestników ŚDM lub dostępna tylko w trakcie ich trwania.

- Większość pielgrzymów przyjeżdżających na Światowe Dni Młodzieży będzie w Małopolsce po raz pierwszy, dlatego chcemy, by czas spędzony tutaj wspominali jak najlepiej. Właśnie do nich kierujemy bogatą ofertę przygotowaną przez instytucje Województwa Małopolskiego. Mam nadzieję, że pozwoli im ona lepiej poznać naszą lokalną kulturę i historię, o której opowiedzą później w swoich krajach - mówi Leszek Zegzda z zarządu województwa.

Tajemnice zza kulis i sztuka w ogrodzie

W Krakowie specjalną propozycję przygotował Teatr im. Juliusza Słowackiego, który otworzy swoje przepiękne wnętrza dla zwiedzających, a jego pracownicy będą opowiadać o ponad 120-letniej historii zabytkowego gmachu i ciekawych wydarzeniach związanych z teatrem i odbywającymi się tu spektaklami.

Z kolei osoby interesujące się architekturą i urbanistyką powinny zarezerwować sobie czas na odwiedzenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki, w którym będą prezentowane dwie wystawy. „Back to the sense of the city” to międzynarodowa prezentacja współczesnych dokonań urbanistyki polskiej, hiszpańskiej i włoskiej, z kolei wystawa Pracowni projektowej - Zbigniew Maćków przedstawia dorobek jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów polskich młodego pokolenia, laureata wielu nagród i wyróżnień.

Joanna D’Arc w operze na jeden głos

Opera Krakowska zaprasza do Kopalni Soli w Wieliczce na koncert Orkiestry Opery Krakowskiej, która zaprezentuje „Symfonię pieśni żałosnych” - III Symfonia op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego.

Muzyczno-teatralną propozycję przygotował też Krakowski Teatr Scena STU, który - nawiązując do muzycznych tradycji tej sceny - zaprezentuje historię Joanny D’Arc w formie muzycznego monologu - opery na jeden głos.

Życie w czasach chrztu i wesela

Sympatycy historii powinni z kolei wyruszyć na warsztaty do Muzeum Armii Krajowej im. Generała Fieldorfa „Nila” lub do Muzeum Archeologicznego, aby obejrzeć wystawy: „Życie codzienne w Małopolsce w czasach chrztu Polski”, „Słowianie we wschodniej Bawarii” i „Chrzest 966 - oblicza chrystianizacji”.

Dawny folklor, rzemiosło i sztuka oraz obyczaje weselne to z kolei propozycja Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli.

Dostępne i w większości bezpłatne dla odwiedzających będą: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i Ośrodek Dokumentacji Sztuki T. Kantora CRICOTEKA.

Natomiast w Instytucie Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II wystąpią zespoły z Polski, Kostaryki, Brazylii, Indonezji i Pakistanu.

Jeśli Zakopane, to koniecznie Witkacy

O swoich gościach nie zapomniały też instytucje rozsiane po całej Małopolsce.

W Zakopanem specjalne spektakle przygotował Teatr im. S.I. Witkiewicza: „Kobieta. Istnienia poszczególne” na podstawie dramatu Macieja Pinkwarta oraz „Caligulę” Alberta Camusa. A w Muzeum Tatrzańskim im. Tytusa Chałubińskiego będą prezentowane wystawy poświęcone Witkacemu czy mistrzowskie pejzaże Krzysztofa Ludwina, prezentujące „Kolory Podhala”.

Wystawę poświęconą Łemkom przygotowało Małopolskie Centrum Kultury „SOKÓŁ”, natomiast historię Romów prezentuje Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Po sąsiedzku - w Centrum Sztuki Mościce - będzie country i podróże do Nepalu.

Folklor w skrzyni, muzyka w Lusławicach

Natomiast „Tajemnice malowanej skrzyni” będzie można odkryć w Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec.

Nie lada gratką będzie IV Festiwal Muzyki EMANACJE, podczas którego z recitalem gitarowym wystąpi David Russell, laureat Grammy z 2005 roku. Koncert odbędzie się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

To tylko wybrane propozycje, jakie przygotowały małopolskie instytucje kultury. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą, dostępną m.in. na stronach internetowych każdej z instytucji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.