ŚDM 2016. Iskra miłosierdzia i pokoju dla całego świata [WIDEO, ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. fot. Andrzej Banaś
Grażyna Starzak

ŚDM 2016. Iskra miłosierdzia i pokoju dla całego świata [WIDEO, ZDJĘCIA]

Grażyna Starzak

Kraków przygotowany. W czasie wczorajszego spotkania z dziennikarzami władze Krakowa i regionu oraz organizatorzy ŚDM zapewniali media z kraju i zagranicy, że zrobili wszystko, by rozpoczynające się dziś spotkanie młodych chrześcijan świata z papieżem było udane i bezpieczne.

Wojewoda małopolski Józef Pilch podkreślił, że wszystkie służby są w gotowości. Przypomniał, iż ŚDM ochrania 20 tys. policjantów, 3,5 tys. ratowników medycznych, 9 tys. strażaków, 800 funkcjonariuszy BOR i 11 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej. Pracowników służb mundurowych wspierają harcerze, wolontariusze i druhowie z OSP.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przypomniał zadania, jakie w związku z organizacją ŚDM wzięły na siebie władze miasta i które, jak zaznaczył, zostały w całości zrealizowane. Chodzi m.in. o zapewnienie sprawnej komunikacji. Dziś na miasto wyjedzie aż 250 składów tramwajowych.

Od wczoraj czynny jest już przystanek kolejowy w Łagiewnikach. Prezydent Majchrowski liczy na to, że młodzi pielgrzymi, którzy najbliższe dni spędzą w stolicy Małopolski, zareklamują Kraków nie tylko swoim przyjaciołom i rodzinom jako atrakcję turystyczną, ale być może wrócą do Polski na dłużej, żeby na przykład w Krakowie studiować.

Autor: Piotr Tymczak

O tym, że ŚDM to doskonała promocja nie tylko dla Krakowa, ale i całego województwa, przekonywał także marszałek Małopolski Jacek Krupa.

Dziennikarze z kraju i zagranicy z uwagą słuchali wystąpienia kard. Stanisława Dziwisza, inicjatora ŚDM Kraków 2016. Na powitanie metropolita krakowski powiedział m.in., że ma nadzieję, iż młodzi pielgrzymi, którzy przyjechali do „stolicy Bożego Miłosierdzia”, zabiorą stąd „iskrę miłosierdzia i pokoju”, tak potrzebną w dzisiejszym świecie.

- Zależy nam na tym, by w tym szczególnym czasie stworzyć nastrój pokoju, pojednania, solidarności, wzajemnej życzliwości. Niech ta atmosfera, począwszy od tego spotkania młodych, obejmie cały świat - mówił metropolita krakowski.

W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej głos zabrał także bp Damian Muskus, kierujący komitetem organizacyjnym krakowskich dni. Nawiązał on do wideoprzesłania papieża skierowanego niedawno do Polaków, w którym Franciszek mówi m.in., że ŚDM odbywają się „pod znakiem miłosierdzia”.

- To krótkie zdanie zawiera streszczenie wydarzeń, które nas czekają. Duchowym centrum tych dni będą krakowskie Łagiewniki, miejsce dwóch sanktuariów - Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II - przypomniał bp Muskus.

Grażyna Starzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.