ŚDM 2016. Bez identyfikatorów

Czytaj dalej
Fot. Adam Wojnar
Jolanta Białek

ŚDM 2016. Bez identyfikatorów

Jolanta Białek

Niepołomice. Przygotowania do ŚDM przyśpieszyły. Wyznaczono drogi dojazdu do strefy przemysłowej oraz obiekty dla pielgrzymów.

Gmina Niepołomice sąsiaduje z Brzegami, w związku z czym jej mieszkańcy będą podczas Światowych Dni Młodzieży narażeni na bardzo duże utrudnienia. Dotyczy to także Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej, gdzie jest ok. 60 różnej wielkości firm. Z ankiet przeprowadzonych wśród nich wynika, że niemal połowa przedsiębiorstw chce pracować podczas globalnego wydarzenia normalnym trybem: przez całą dobę.


Autor: Joanna Urbaniec

O ustalenie „przemysłowej” organizacji ruchu, Niepołomice upominały się od ponad trzech miesięcy. Są wreszcie pierwsze ustalenia w tej sprawie. Dojazd do NSI ma odbywać się drogą, która będzie zamknięta dla normalnego ruchu - ulicą Wimmera, gdzie podczas ŚDM planowany jest parking dla autokarów.

Burmistrz Niepołomic Roman Ptak mówi też, że otrzymał zapewnienie, iż dojazd dla firm i mieszkańców zostanie utrzymany także drogą wojewódzką nr 964, czyli na drugiej trasie w gminie Niepołomice, która ma zostać zamknięta na przełomie lipca i sierpnia.

- Z dotychczasowych informacji wynika, że samochody będą wpuszczane na te drogi nie na podstawie identyfikatorów, ale ustnej informacji od kierowców, że w danym rejonie pracują lub mieszkają - powiedział nam Roman Ptak.

Niepołomice podpisały umowę z Komitetem Organizacyjnym ŚDM dopiero w ostatnich dniach, jako ostatni podkrakowski samorząd. Gmina zobowiązała się do „oddania” pielgrzymom czterech miejskich budynków użyteczności publicznej: szkoły podstawowej, gimnazjum, Zespołu Szkół oraz harcówki. W tych obiektach ma zostać zakwaterowanych w sumie ok. 1330 uczestników ŚDM. Ponadto Niepołomice użyczą organizatorom światowego wydarzenia 6,2 ha gminnego terenu przy Wałach Wiślanych (rejon os. Jazy) na pole namiotowe dla kilkuset pielgrzymów.

- Zobowiązaliśmy się do udostępnienia pielgrzymom obiektów publicznych nieodpłatnie oraz do pokrycia kosztów zużycia wody, prądu i innych mediów - wylicza Szymon Urban, kierownik Referatu Promocji niepołomickiego UMiG. Nie wiadomo natomiast, jak będzie z dużo większymi niż normalnie kosztami sprzątania w tym czasie miasta. Niepołomice liczą tu na pomoc finansową, którą obiecał w tym zakresie samorządom małopolski wojewoda.

W przeciwieństwie m.in. do Wieliczki i Gdowa, Niepołomice nie planują podczas ŚDM żadnych imprez czy wydarzeń artystycznych dla pielgrzymów. Gmina tłumaczy to tym, że organizacja takich przedsięwzięć pociąga za sobą niemałe koszty.

wielicki@dziennik.krakow.pl

Jolanta Białek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.