Ma 320 stron, waży ponad kilogram i zawiera całą masę ciekawych informacji. Właśnie ukazał się „Kanon krajoznawczy województwa kujawsko-pomorskiego”.
To pozycja wręcz obowiązkowa nie tylko dla zaawansowanych krajoznawców w każdym wieku, ale i dla tych, którzy dopiero chcą poznawać miejsce swojego zamieszkania i najbliższą okolicę.
Gdzie te jaskinie?
- „Kanon” jest pierwszym tak obszernym przewodnikiem po województwie kujawsko--pomorskim - mówi Henryk Miłoszewski, prezes Oddziału Miejskiego PTTK w Toruniu, autor sześciu rozdziałów i - obok Andrzeja Hermanna - redaktor opracowania. - I nie chodzi o to, by czytać go od deski do deski. To taka encyklopedia, obejmująca najciekawsze regionalne obiekty krajoznawcze, pozwalająca na szybkie i atrakcyjne zaplanowanie wycieczek pieszych, rowerowych i samochodowych w te bliższe i nieco dalsze zakątki województwa, gdzie można znaleźć autentyczne perełki.
Jakie? Ano choćby jaskinie. Nie wszyscy wiedzą, że można je zwiedzać na przykład w Gądeczu koło Świecia i w Nowej Wsi niedaleko Grudziądza. Oczywiście nie są tak imponujące jak te w górach, ale ich korytarze mają kilkanaście metrów długości. Albo akwedukty. Wystarczy wybrać się w okolice Tucholi, by podziwiać te rzadkie w Polsce budowle. I nie chodzi jedynie o ten najbardziej znany akwedukt w Fojutowie.
Dwór z „Nocy i dni”
„Kanon” poprowadzi nas także do dworu w Płonnem, w którym w latach 1925-1935 zatrzymywała się Maria Dąbrowska. To właśnie ten dwór posłużył pisarce jako wzór dla Krępy, domu Barbary i Bogumiła Niechciców, bohaterów znanej powieści „Noce i dnie”. Warto go zobaczyć.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień