San Francisco i Muzeum de Younga w Golden Gate Park ANNA DUDZIŃSKA DOBRZE ZAPROJEKTOWANE

Czytaj dalej
Anna Dudzińska

San Francisco i Muzeum de Younga w Golden Gate Park ANNA DUDZIŃSKA DOBRZE ZAPROJEKTOWANE

Anna Dudzińska

Dziś szybko przeskakujemy z Katowic do pięknego San Francisco. Przekonajmy się, że da się w parku budować z głową. Zobaczcie najnowszy program Anny Dudzińskiej pt. Dobrze zaprojektowane. Dzisiaj San Francisco i Golden State Park.

Muzeum de Younga w Golden Gate Park

Warto czasami zapatrzeć się na to, co daleko od nas. Oto mamy kolejny przykład. - Zwiedzaliśmy piękne San Francisco i znaleźliśmy czas na to, żeby odwiedzić Golden Gate Park. Oczom moim ukazało się Muzeum de Younga projektu szwajcarskiej pracowni Herzog & de Meuron… - zaczyna Bogna Polańska, architekt ze śląskiej grupy architektonicznej bro.Kat. I opowieść popłynęła. Bogna Polańska zabiera nas w podróż do Stanów Zjednoczonych, bo zachwyciła się ogromną bryłą, którą znalazła w środku parku Golden Gate, obok chyba najbardziej znanego mostu świata.

- Nie sądziłam, że budynek o bardzo dużej kubaturze, mieszczący sporą kolekcję sztuki, będzie tak pięknie stopiony z otoczeniem i parkiem - zauważa Polańska.

Umieszczenie wielkiego obiektu w środku miejskiego parku od początku budziło protesty. Dlatego architekci szczególnie dbali, by wtopić go w otoczenie. Dodatkowo brano pod uwagę trudne warunki sejsmologiczne. Bryła może przesunąć się nawet o - uwaga - 99 centymetrów.

Bogna Polańska: - Architekci założyli sobie, że będzie on podzielony na trzy - nazwijmy to - odnogi, które się wzajemnie przenikają. Pomiędzy nimi są atria, przez które wlewa się park, z całą swoją bujną roślinnością. Są więc drzewa, krzewy, sadzawki... Faktycznie, nie czuje się skali tego obiektu.

Dalej katowicka architekt: - Elewacja budynku wykonana jest z perforowanej i tłoczonej miedzi. To też powoduje wrażenie zlewania się z otoczeniem. Starzejąca się miedź idealnie zresztą koresponduje z roślinnością i palmami.

Nikogo nie powinno dziwić, że budynek zrobił takie wrażenie na Bognie Polańskiej. Zachwyca on bowiem wielu. Sam Pierre de Meuron, opisując kilka lat temu swoją architekturę, powiedział: „Budynek to budynek. Nie może być czytany jak książka. Nie posiada żadnych podpisów ani naklejek, jak obraz w galerii. Miarą (wielkości - przyp. red.) naszego budynku jest natychmiastowe wrażenie, jakie pozostawia na zwiedzających”.

Jakie inne ciekawe rozwiązania zastosowano w tym muzeum? Posłuchajcie całej audycji w serwisie dziennikzachodni.pl

***
Pracownia Herzog & de Meuron
Szwajcarskie biuro architektoniczne, którego założyciele w 2001 roku otrzymali Nagrodę Pritzkera, czyli największe wyróżnienie na świecie dla architektów.

***
Bogna Polańska
Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Współzałożycielka pracowni bro.Kat.

Anna Dudzińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.