Zbigniew Bartuś

Sam ZUS nie zapewni większości Polaków dostatniej starości

Dr Bartłomiej Biga, ekspert Centrum Annaliz KJ, pracuje w Katedrze Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie Fot. archiwum prywatne Dr Bartłomiej Biga, ekspert Centrum Annaliz KJ, pracuje w Katedrze Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Zbigniew Bartuś

Obecni polscy czterdziestolatkowie dostaną za 25 lat emerytury równe 39 proc. ich dotychczasowej pensji. Kobiety - poniżej 30 proc.

Milionom Polaków urodzonych pod koniec lat 70. i później, w tym większości kobiet, grozi, że na starość dostaną najwyżej emeryturę minimalną. Dziś jest to 1000 zł. Aby ustrzec nas przed nędzą, premier Mateusz Morawiecki przekonuje do nowego, równoległego z ZUS, systemu oszczędzania: Pracowniczych Planów Kapitałowych.

- To rozwiązanie konieczne. Już dziś emeryci narzekają na niskie świadczenia. Jeśli nic nie zrobimy, to za kilkanaście lat te dzisiejsze emerytury wspominane będą jako kokosy - alarmuje dr Bartłomiej Biga, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Ma jednak do projektu sporo uwag. Nie tylko on.

Resort pracy wytyka m.in., że nowy system, formalnie dobrowolny, będzie w praktyce przymusowy: obowiązek stworzenia PPK mają wszyscy zatrudniający kogokolwiek, i to pod groźbą surowych kar, z więzieniem włącznie.

Czytaj więcej:

 • Rozmowa z Bartłomiejem Bigą, ekspertem Centrum Analiz KJ
 • PPK nie rozwiąże problemu niskich emerytur?

 

Pozostało jeszcze 85% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Zbigniew Bartuś

Wolność jest w nas

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Elżbieta

Odeszłam na emeryturę w 2008 roku, według starych zasad - wysokość emerytury wyniosła 37% ostatniej pensji i nikt nad tym nie płakał ani nie twierdził, że za to nie przeżyję.

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.