Sąd: pomnik na Placu Ofiar Getta w Rzeszowie nie propaguje komunizmu

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Andrzej Plęs

Sąd: pomnik na Placu Ofiar Getta w Rzeszowie nie propaguje komunizmu

Andrzej Plęs

Pomnik na Placu Ofiar Getta w Rzeszowie jednak nie gloryfikuje komunizmu – zdecydował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Co znaczy, że traci ważność decyzja o jego usunięciu z przestrzeni publicznej.

Władze Rzeszowa nie poddały się interpretacji tzw. ustawy dekomunizacyjnej, i oczekiwaniom wojewody podkarpackiej, która pomnik nakazywała znieść z placu w centrum miasta. Wojewoda podkarpacka zleciła więc wszczęcie procedury likwidacyjnej Podkarpackiemu Wojewódzkiemu Nadzorowi Budowlanemu, ten zapytał o opinię Instytut Pamięci Narodowej: pomnik gloryfikuje komunistyczny totalitaryzm czy nie?

Historycy rzeszowskiego oddziału IPN orzekli, że gloryfikuje, wobec czego miasto odwołało się od tej opinii, na odwołanie zareagował prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Ten orzekł, że wprawdzie na pomniku nie ma napisu, mówiącego wprost, że upamiętnia Armię Czerwoną, ale zwyczajowo i w literaturze nazywany jest Pomnikiem Wdzięczności Armii Radzieckiej, więc jednak „jest przykładem działań propagandowych Moskwy w stosunku do Polski Ludowej, mających na celu tworzenie mitu „wdzięczności” Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich”, a Armia Czerwona „była jednym z narzędzi terroru i okupacji Rzeczpospolitej Polskiej”. I pomnik jako taki jednak gloryfikuje.

Taka opinia otwierała Wojewódzkiemu Inspektorowi NB drogę do wyburzenia lub przeniesienie pomnika poza przestrzeń publiczną, ale nie zgodził się z nią rzeszowski ratusz, zaskarżając ją do sądu administracyjnego.

O tym co zdecydował warszawski sąd i jak całą sytuację komentują władze Rzeszowa, przeczytasz w dalszej cześci artykułu.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Plęs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.