Rzym - państwo nowoczesne
STAROŻYTNOŚĆ. Cesarstwo Rzymskie było krajem wysoko rozwiniętym. Po jego upadku na przywrócenie niektórych rozwiązań cywilizacyjnych trzeba było czekać setki lat.
Państwo to w szczytowym momencie leżał o na trzech kontynentach. Rozciągało się od dzisiejszej Wielkiej Brytanii na północnym-zachodzie po Kuwejt na południu, i od Algierii w Północnej Afryce po Krym nad Morzem Czarnym. Dzięki sile militarnej, świetnej organizacji wewnętrznej oraz umiejętności przejmowania wartościowych rozwiązań od obcych, niewielkie początkowo państwo zdołało podbić wszystkie te ziemie, scalić je i zbudować silny, sprawnie działający organizm. Organizm, który nie tylko podbijał, ale przyciągał innych.
Imperium przez wiele stuleci stanowiło najwyższy wykwit cywilizacji. Funkcjonowało w nim zadziwiająco wiele r ozwiązań, instytucji i zwyczajów, które znamy z naszych czasów. Nie wydaje się przesadzone stwierdzenie, że aż do współczesności żadna inna kultura nie zdołała tyle dokonać. Dość powiedzieć, że po upadku imperium na przywrócenie niektórych cywilizacyjnych czy technicznych rozwiązań z czasów Rzymu trzeba było czekać setki lat.
Przyjrzyjmy się więc, jak wyglądało życie w Cesarstwie Rzymskim w 115 r. n.e., w czasach cesarza Trajana, jednego z najlepiej ocenianych władców. To za jego czasów państwo osiągnęło największy zasięg terytorialny. Zamieszczane w podręcznikach mapy Rzymu u szczytu potęgi pokazują je właśnie w czasach Trajana. Naszym przewodnikiem będzie pisarz Alberto Angela, autor książki „Imperium. Podróż po Cesarstwie Rzymskim śladem jednej monety”, w której przedstawił funkcjonowanie tego państwa oraz życie jego mieszkańców.
CZYTAJ WIĘCEJ.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień