Rzeźby w ogrodzie tajemnic [zdjęcia]
Zapowiadaliśmy, robiąc apetyt na spotkanie ze sztuką z „górnej półki”. I jest! Bydgoskie Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego zostanie otwarte 25 marca.
Pod koniec ub.r. pisaliśmy, że na kulturalnej mapie miasta nad Brdą pojawi się oryginalna, niemająca w Bydgoszczy konkurencji, placówka.
Będzie nią Bydgoskie Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego, twórcy m.in. pomnika Henryka Sienkiewicza, który stanął na skraju parku Jana Kochanowskiego w 1968 r. Placówka otworzy swoje podwoje dla publiczności za nieco ponad dwa tygodnie.
- Inaugurując naszą działalność pragniemy, aby Centrum stało się nie tylko miejscem wystawowym, ale także przyjazną przestrzenią do realizacji różnorakiego rodzaju działań artystycznych i spotkań poświęconych sztuce - mówi Hanna Kardas, założycielka Bydgoskiego Centrum Sztuki, prezes Fundacji Take Care, która działa przy firmie iQor. Podkreśla, że głównym mottem BCS jest „ukazanie istoty kreatywności w różnorodnych sposobach i technikach twórczości artystycznej”. - Zamierzeniem naszym jest ukazanie wielorakich form sztuki, prowadzenie dialogu a nawet sporu na temat piękna, organizowanie stałych i cyklicznych wystaw i spotkań z twórcami - zapowiada założycielka BCS.
Adres Bydgoskiego Centrum Sztuki im. Stanisława Horno – Popławskiego to Jagiellońska 47. Na potrzeby placówki zaadaptowano jeden z budynków po zlikwidowanej rzeźni miejskiej. Obiekt znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie centrum handlowego Focus Mall.
Będzie to pierwsze miejsce w regionie, w którym sztuka łączy się z nową technologią. Dzięki okularom VR (wirtualna rzeczywistość) zwiedzający będą mogli eksplorować twórczość i biografię artysty.
Jak się dowiadujemy, Centrum zaprosi również odwiedzających do wirtualnej podróży do „Kamiennego ogrodu myśli Horno - Popławskiego”. Na mieszkańców regionu czekać będzie również multimedialne muzeum historii rzeźby, które umożliwi zapoznanie się z kultowymi dziełami sztuki niezwykłego artysty.
Hanna Kardas zapowiada, że BCS będzie również pokazywać prace młodych artystów.
Co z dzieł mistrza Horno-Popławskiego zobaczymy? Twórcom BSC udało się zgromadzić (kupowano, przyjmowano w depozyt) kilkadziesiąt prac tego wybitnego polskiego rzeźbiarza XX w. Wśród wystawianych dzieł nie będzie jed- nak przepięknych kamiennych rzeźb, które stały w Ogrodzie Botanicznym przy ul. Niemcewicza w latach 70. i 80. (wtedy ich twórca też tam mieszkał). Zniknęły w tajemniczy sposób. Pewnie dziś zdobią niejedną prywatną galerię...
- Wyjeżdżając z Bydgoszczy Horno-Popławski na pewno ich nie zabrał. Córka Mistrza, pani Jolanta Ronczewska, podkreśla, że ojciec był człowiekiem bardzo skrupulatnym. Zatem prace te nie mogły gdzieś się zawieruszyć - zauważa Hanna Kardas.
Placówka zainauguruje działalność 17 marca, na 25 marca zaplanowano uroczyste otwarcie wystawy pt. „Myślenie kamieniem”. Tego dnia, w godz. 10.00 - 14.00, wstęp do BCS będzie bezpłatny.