Rzeź warszawskiej Woli

Czytaj dalej
Fot. NAC
Roman Gieroń - historyk, pracownik IPN, Oddział w Krakowie

Rzeź warszawskiej Woli

Roman Gieroń - historyk, pracownik IPN, Oddział w Krakowie

1944. W pierwszej fazie Powstania Warszawskiego formacje niemieckie zamiast angażować się w bezpośrednią walkę z żołnierzami Armii Krajowej, skupiły się na systematycznym mordowaniu ludności cywilnej.

Ich celem było sterroryzowanie mieszkańców i złamanie oporu powstańców. Najbardziej krwawe dni miały miejsce od 5 do 7 sierpnia 1944 r. na Woli. Zamordowano wówczas od 30 do 50 tys. ludzi.

Ta masowa eksterminacja dokonana z rozkazu SS-Gruppenführera Heinza Reinefartha była największą masakrą cywilów dokonaną na polu bitwy podczas II wojny światowej. Ofiary wyciągano z kolejnych budynków, ustawiano w szeregu i rozstrzeliwano karabinami maszynowymi. Następnie dobijano rannych. Nie oszczędzano nikogo, nawet kilkumiesięcznych i nowo narodzonych dzieci.

Zastraszający przykład

Już 1 sierpnia 1944 r. na ulicach Warszawy mieszkańcy usłyszeli wrzeszczące głośniki, grożące, że w mieście rozpoczyna się akcja wymierzona przeciwko bandytom: „Każdy cywil, który się znajdzie na ulicy, będzie zastrzelony” - wspominał Stefan Kisielewski.

Czytaj dalej!

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Roman Gieroń - historyk, pracownik IPN, Oddział w Krakowie

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.