Rzeź Puszczy Karpackiej w Nadleśnictwie Bircza? Konflikt leśników i ekologów

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

Rzeź Puszczy Karpackiej w Nadleśnictwie Bircza? Konflikt leśników i ekologów

Norbert Ziętal

- Czeka nas druga Białowieża? - pytają ekolodzy zaniepokojeni nowym 9-letnim planem wycinki drzew w Nadleśnictwie Bircza. Leśnicy zdecydowanie odrzucają te oskarżenia.

Wbrew apelom ekspertów, ekologów i tysięcy Polaków, minister środowiska podpisał przygotowany przez Lasy Państwowe plan wycinki reliktowej Puszczy Karpackiej. Nie uwzględniono w nim żadnych uwag strony społecznej! - grzmią działacze WWF w komunikacie rozesłanym do mediów.

Działacze WWF niepokoją się, że na lata 2017 - 2026 zaplanowano wycinkę 1 464 554 metrów sześciennych drewna.

- To ponad 36 tys. 40-tonowych ciężarówek - wyliczają.

Zagłada reliktów Puszczy Karpackiej?

World Wide Fund for Nature (Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody) to największa organizacja ekologiczna na świecie. Niepokój ekologów związany jest z zatwierdzonym niedawno Planem Urządzenia Lasów dla Nadleśnictwa Bircza na lata 2017-2026.

- Realizacja Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Bircza w praktyce oznacza zagładę ostatnich tak dużych, reliktowych fragmentów Puszczy Karpackiej. Po Puszczy Białowieskiej jest to ostatnie tak unikatowe miejsce w Polsce, gdzie pozostał jeszcze duży obszar puszczy reliktowej - twierdzą działacze WWF.

Od wielu lat organizacje ekologiczne i przyrodnicze postulują utworzenie tutaj Turnickiego Parku Narodowego.

Oliwy do ognia dolały tytuły prasowe „Rzeź Karpackiej Puszczy”, „Wyrok na Puszczę Karpacką”, które ukazały się tuż po publikacji komunikatu ekologów.

Zdecydowanie zareagowali leśnicy.

W dalszej części przeczytasz:

 • jak na apele WWF zareagowali leśnicy
 • jakie sa efekty gospodarki leśnej w Nadleśnictwie Bircza w ostatnich kilkudziesięciu latach
 • czy w Nadlesnictwie Bircza są jedne z ostatnich w Europie fragmenty lasu o naturalnym charakterze
Pozostało jeszcze 81% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.