Józef Lonczak

Rzeszowski Oddział PTE będzie wspierać także małe firmy

dr KRZYSZTOF KASZUBA, prezes Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (PTE) w Rzeszowie Fot. Krzysztof Kaszuba dr KRZYSZTOF KASZUBA, prezes Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (PTE) w Rzeszowie
Józef Lonczak

Rozmowa z dr Krzysztofem Kaszubą prezesem Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (PTE) w Rzeszowie

Od lat tworzy pan rankingi Złota Setka Firm Podkarpacia. W minionym roku wzbogacił je pan o Podkarpackich Liderów 10 dekad nawiązując do 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Czy jubileuszu nie obchodzi także Polskie Towarzystwa Ekonomiczne?

Jubileusz i to na dwie piątki obchodzi Oddział Wojewódzki PTE w Rzeszowie. 1 stycznia 1964 r., tj. 55 lat temu, rzeszowska delegatura Krakowskiego Oddziału PTE została przekształcona w samodzielny Oddział PTE w Rzeszowie. Wykład specjalny z tej okazji wygłosił ówczesny prezes Zarządu Głównego PTE prof. Edward Lipiński. Rozwojowi działalności Towarzystwa w tym okresie sprzyjała m.in. uchwała Rady Ministrów z lipca 1964 r. wskazująca na konieczność i obowiązek stosowania rachunku ekonomicznego i racjonalnego gospodarowania w celu optymalizacji efektów ekonomicznych i społecznych.

Czy początki PTE sięgają czasów, kiedy Polski nie było na mapach Europy?

Początki ekonomii w Polsce sięgają XVI wieku i prac Mikołaja Kopernika dotyczące gospodarki, a zwłaszcza rynku pieniężnego. Słynna „Rozprawa o biciu monety” (Monetae cudendae ratio) wydana w 1526 r. i sformułowane w niej przez wielkiego polskiego astronoma prawo, że pieniądz gorszy wypiera z obiegu monetę bitą z cenniejszego kruszcu, jest do dzisiaj cytowana w światowej literaturze. Pierwsze towarzystwa skupiające polskich ekonomistów to czasy zaborów. W I połowie XIX wieku rozpoczęły działalność: Towarzystwo Ekonomiczne (w ramach Towarzystwa Warszawskiego Przyjaciół Nauk), Towarzystwo Ekonomiczne Międzyrzeckie, Wydział Nauk Ekonomicznych i Statystycznych Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. W 1867 r. w Krakowie utworzono Towarzystwo Prawnicze i Ekonomiczne. Pierwsze polskie ekonomiczne czasopismo teoretyczne "Ekonomista" powstało w 1864 r. Efektem aktywności polskich ekonomistów były Zjazdy Prawników i Ekonomistów z trzech zaborów. Pierwszy we Lwowie w 1869 r. liczył 200 uczestników, drugi w Krakowie w 1887 r. już 320 osób z Galicji, 34 z zaboru rosyjskiego, 15 z zaboru pruskiego i z zagranicy). Kolejne trzy zorganizowano w Poznaniu w 1893 r., w Krakowie w 1906 r. i we Lwowie w 1912 r. Lata I wojny światowej to okres niezwykłej aktywności polskich ekonomistów we wszystkich trzech zaborach świetnie rozumiejących znaczenie gospodarki w odzyskaniu niepodległości. 5 grudnia 1917 r. w Warszawie Towarzystwo Ekonomistów i Statystyków Polskich rozpoczęło konkretne działania na rzecz gospodarczych interesów nie istniejącego jeszcze formalnie Państwa Polskiego. W październiku 1918 r. Towarzystwo przedstawiło plan najważniejszych zadań społecznych i gospodarczych w odrodzonej Polsce. W wkrótce w takich ośrodkach jak Lublin, Łódź, Wilno, Łuck, Katowice, Lwów, Poznań, Kraków, Warszawa powstały towarzystwa zrzeszające ekonomistów, kupców, przedsiębiorców. 27 lutego 1921 r. utworzono Polskie Towarzystwo Ekonomiczne we Lwowie.

W dalszej części artykułu:

 • Dlaczego  dziś PTE już tak prężnie nie działa?
 • Jakie są początki działalności PTE na terenie obecnego Podkarpacia?
Pozostało jeszcze 64% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Józef Lonczak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.