Józef Lonczak

Rzeszowski Oddział PTE będzie wspierać także małe firmy

dr KRZYSZTOF KASZUBA, prezes Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (PTE) w Rzeszowie Fot. Krzysztof Kaszuba dr KRZYSZTOF KASZUBA, prezes Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (PTE) w Rzeszowie
Józef Lonczak

Rozmowa z dr Krzysztofem Kaszubą prezesem Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (PTE) w Rzeszowie

Od lat tworzy pan rankingi Złota Setka Firm Podkarpacia. W minionym roku wzbogacił je pan o Podkarpackich Liderów 10 dekad nawiązując do 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Czy jubileuszu nie obchodzi także Polskie Towarzystwa Ekonomiczne?

Jubileusz i to na dwie piątki obchodzi Oddział Wojewódzki PTE w Rzeszowie. 1 stycznia 1964 r., tj. 55 lat temu, rzeszowska delegatura Krakowskiego Oddziału PTE została przekształcona w samodzielny Oddział PTE w Rzeszowie. Wykład specjalny z tej okazji wygłosił ówczesny prezes Zarządu Głównego PTE prof. Edward Lipiński. Rozwojowi działalności Towarzystwa w tym okresie sprzyjała m.in. uchwała Rady Ministrów z lipca 1964 r. wskazująca na konieczność i obowiązek stosowania rachunku ekonomicznego i racjonalnego gospodarowania w celu optymalizacji efektów ekonomicznych i społecznych.

Czy początki PTE sięgają czasów, kiedy Polski nie było na mapach Europy?

Początki ekonomii w Polsce sięgają XVI wieku i prac Mikołaja Kopernika dotyczące gospodarki, a zwłaszcza rynku pieniężnego. Słynna „Rozprawa o biciu monety” (Monetae cudendae ratio) wydana w 1526 r. i sformułowane w niej przez wielkiego polskiego astronoma prawo, że pieniądz gorszy wypiera z obiegu monetę bitą z cenniejszego kruszcu, jest do dzisiaj cytowana w światowej literaturze. Pierwsze towarzystwa skupiające polskich ekonomistów to czasy zaborów. W I połowie XIX wieku rozpoczęły działalność: Towarzystwo Ekonomiczne (w ramach Towarzystwa Warszawskiego Przyjaciół Nauk), Towarzystwo Ekonomiczne Międzyrzeckie, Wydział Nauk Ekonomicznych i Statystycznych Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. W 1867 r. w Krakowie utworzono Towarzystwo Prawnicze i Ekonomiczne. Pierwsze polskie ekonomiczne czasopismo teoretyczne "Ekonomista" powstało w 1864 r. Efektem aktywności polskich ekonomistów były Zjazdy Prawników i Ekonomistów z trzech zaborów. Pierwszy we Lwowie w 1869 r. liczył 200 uczestników, drugi w Krakowie w 1887 r. już 320 osób z Galicji, 34 z zaboru rosyjskiego, 15 z zaboru pruskiego i z zagranicy). Kolejne trzy zorganizowano w Poznaniu w 1893 r., w Krakowie w 1906 r. i we Lwowie w 1912 r. Lata I wojny światowej to okres niezwykłej aktywności polskich ekonomistów we wszystkich trzech zaborach świetnie rozumiejących znaczenie gospodarki w odzyskaniu niepodległości. 5 grudnia 1917 r. w Warszawie Towarzystwo Ekonomistów i Statystyków Polskich rozpoczęło konkretne działania na rzecz gospodarczych interesów nie istniejącego jeszcze formalnie Państwa Polskiego. W październiku 1918 r. Towarzystwo przedstawiło plan najważniejszych zadań społecznych i gospodarczych w odrodzonej Polsce. W wkrótce w takich ośrodkach jak Lublin, Łódź, Wilno, Łuck, Katowice, Lwów, Poznań, Kraków, Warszawa powstały towarzystwa zrzeszające ekonomistów, kupców, przedsiębiorców. 27 lutego 1921 r. utworzono Polskie Towarzystwo Ekonomiczne we Lwowie.

W dalszej części artykułu:

 • Dlaczego  dziś PTE już tak prężnie nie działa?
 • Jakie są początki działalności PTE na terenie obecnego Podkarpacia?
Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Józef Lonczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.