Bartosz Gubernat

Rzeszowianie też chcą być eko. Ale trzeba im w tym pomóc

Rzeszowianie też chcą być eko. Ale trzeba im w tym pomóc Fot. Anna Kaczmarz/PPG
Bartosz Gubernat

Od środy w Krakowie działa automat skupujący plastikowe butelki PET. Za każdą z nich wypłaca 10 groszy. W stolicy małopolski zapowiadają, że wzorem Zachodniej Europy, takich urządzeń będzie u nich więcej. Czy Rzeszów także pójdzie w tym kierunku?

- Pomysł jest bardzo ciekawy, tym bardziej, że od początku roku zasady segregacji odpadów w mieście są jeszcze bardziej restrykcyjne. Dlatego każdy sposób na poprawę wyników selektywnej zbiórki odpadów jest godny uwagi. Sprawdzimy, jaki jest koszt zakupu takiego automatu i w jakim stopniu może on wspomóc segregację w mieście - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Wrzucasz butelkę, dostajesz pieniądze

Automat w krakowskim magistracie jest bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy przynieść ze sobą opróżnioną plastikową butelkę, nakrętkę wrzucić do specjalnego pudełka, a samą butelkę włożyć do oznaczonego otworu, by po chwili maszyna wydała nam 10 groszy.

– Idea polega na tym, żeby butelki nie lądowały w piecach czy w krzakach, ale zostały poddane recyklingowi. Pomysł wpadł mi do głowy podczas pobytu w Berlinie, tam nie ma na ulicy ani jednej butelki, bo są one zabierane przez bezdomnych do takich butelkomatów. Jeden taki Sortbox zmieści 800 butelek, które potem są odbierane przez firmy wywożące śmieci.

- mówi „Gazecie Krakowskiej” Łukasz Wantuch, radny z prezydenckiego klubu „Przyjazny Kraków”. Koszt zakupu takiego urządzenia waha się od 20 do około 60 tysięcy złotych.

W dalszej części artykułu:

 • gdzie urządzenie mogłoby stanąć w Rzeszowie?
 • jak działa automat?
Pozostało jeszcze 69% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bartosz Gubernat

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

theone

W Niemczech tak jak w artykule a u nas jak zwykle od drugiej strony - ustawa i wymogi które wiadomo że nie będą w dużej mierze możliwe do spełnienia i nic nie dadzą, chociażby ze względów logistycznych. Czy ktoś sobie wyobraża 6 różnych pojemników w małej kuchni w mieszkaniu w bloku? Albo 6 różnych kubłów na śmieci w pergolach przy blokach, podczas gdy nie mieści się tam fizycznie nawet 4? I jeszcze tych co mają w poważaniu przepisy i wrzucają śmieci i tak gdzie popadnie (jak teraz przy prostym podziale na frakcję suchą i mokrą).
Takie automaty powinny być obowiązkowo montowane przez każdy większy sklep, a dodatkowo przez firmy zajmujące się odbiorem śmieci i przez każdego kto chce na tym zarobić. I nie tylko takie automaty. Np. każda apteka powinna być zobowiązana do odbioru przeterminowanych leków - a nie jak teraz wędruje się po mieście w poszukiwaniu tej właściwej.
Powinny powrócić punkty odbioru makulatury, gdzie można było za jej dostarczenie odebrać parę złotych i powinny o to dbać gminy (albo samodzielnie albo w kooperacji z prywatnymi przedsiębiorcami).
W przypadku odpadów niebezpiecznych to punkty selektywnej zbiórki odpadów powinny być odformalizowane - a nie jak teraz czeka się w kolejce bo pani w okienku musi sobie spisać ile kto i co chce oddać, tak jakby to miało jakieś istotne znaczenie (albo czy ktoś aby przypadkiem nie mieszka w gminie obok).
U nas jak zwykle wszystko jest zbyt sformalizowane, zbyt skomplikowane albo po prostu zwyczajnie - robi się coś co wiadomo że nie zafunkcjonuje bo w każdej zbiorowości jakiś % populacji nie dostosuje się do zasad i całą segregację "szlag trafia". Albo jest to po prostu fizycznie niewykonalne na taką skalę tzw. "blokowiskach". Za to chroni się producentów i sklepy żeby aby przypadkiem nie nałożyć na nich tzw. dodatkowych obowiązków.

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.