Norbert Ziętal

Rzeszów i Przemyśl wysoko w rankingu miast przyjaznych biznesowi „Forbesa”

Rzeszów i Przemyśl wysoko w rankingu miast przyjaznych biznesowi „Forbesa”
Norbert Ziętal

Rzeszów i Przemyśl znalazły się na czołowych pozycjach w rankingu „Miast przyjaznych dla biznesu”. Przygotowały go magazyn gospodarczy „Forbes” oraz Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej.

Rzeszów znalazł się na pierwszej pozycji wśród miast o liczbie ludności od 150 do 299 tysięcy. Przemyśl ulokował się na drugim miejscu w kategorii mniejszych miejscowości, o liczbie mieszkańców od 50 do 140 tysięcy.

Pod uwagę brany był wzrost liczby firm w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, w latach 2015 - 2017.

W ogólnej klasyfikacji wszystkich miast bezapelacyjnym zwycięzcą jest Warszawa. W badanym okresie w tym mieście, w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, przybyło 18,44 firm. W drugim Poznaniu o wiele mniej, bo 12,97.

Rzeszów i Przemyśl wysoko w rankingu miast przyjaznych biznesowi „Forbesa”
Fot. archiwum um przemyśl Wkrótce w Przemyślu ma się rozpocząć budowa inkubatora przedsiębiorczości (nz. wizualizacja). Czy zmieni on sytuację miasta?

Autorzy raportu twierdzą, że polski biznes najlepiej rozwija się w pięciu aglomeracjach. Warszawskiej, poznańskiej, wrocławskiej, krakowskiej i na Górnym Śląsku. Chodzi szczególnie o mniejsze miejscowości znajdujące się obok tych metropolii.

Przemyśl „samotną wyspą aktywności”

W Rzeszowie w latach 2015 - 2017, w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, przybyło 9,37 firm i na koniec 2017 r. było ich (również w przeliczeniu na jeden tysiąc mieszkańców) 23,49.

W Przemyślu wskaźniki te wynosiły odpowiednio 6,36 i 13,34. W kategorii miast o liczbie ludności 50 do 149 tys. tylko podwarszawskie Piaseczno było lepsze od Przemyśla, dla którego wskaźniki wyniosły 8 oraz 27,99.

„Mamy w kraju pięć centrów silnego rozwoju gospodarki oraz firm. Następnie pod względem aktywności gospodarczej jest kilka mniejszych miast i ich aglomeracje (Gdańsk, Szczecin, Rzeszów) oraz kilka samotnych wysp większej aktywności (jak np. Przemyśl czy Zielona Góra). Na końcu jest reszta kraju, gdzie działa i powstaje względnie mało firm. Niestety, nie wygląda, by ta kolejność miała się zmienić. Choć ekonomiści uważają, że dzięki pieniądzom z programu 500+ degradacja Polski „B” może wyraźnie zwolnić” - w podsumowaniu raportu twierdzą eksperci „Forbesa”.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.: "Przemyślanie są zaskoczeni wysoką pozycją ich miasta. O ile Rzeszów, na tle innych ośrodków regionu wschodniego, można nazwać wyspą aktywności gospodarczej, o tyle wyróżnienie w ten sposób Przemyśla wydaje się być spowodowane tylko „magią statystyki”."

Pozostało jeszcze 47% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.