Rządowe porady prawne dla niewielu
Zainteresowanie bezpłatnymi poradami prawnymi w Sępólnie jest słabe.
Na pewno słabe są statystyki, które trafiają co miesiąc do Starostwa Powiatowego w Sępólnie.
Poprosiliśmy dwa tygodnie temu wicestarostę Andrzeja Maracha o informację, jak te punkty bezpłatnej pomocy prawnej działają. Chcieliśmy się dowiedzieć, kto z nich korzysta i czy są osoby, które są odsyłane z kwitkiem. Tak jest w całej Polsce, donoszą o tym media.
Wiele osób nie kwalifikuje się do udzielenia bezpłatnej porady. Prawnicy patrzą bowiem literalnie na ustawę - komu taka porada się należy, a komu - nie.
- Nie prowadzimy takich statystyk, bo ustawodawca tego od nas nie wymaga - mówi „Pomorskiej” sekretarz Anna Deja-Dobrowolska. - Wiemy więc jedynie, ilu osobom taka porada została udzielona. Ale skoro jest takie zainteresowanie mediów, to mogę poprosić radców prawnych, by informowali nas, ile osób wychodzi, nie mogąc otrzymać porady.
W punkcie przy ul. Przemysłowej 7A w Sępólnie przyjmują radcy prawni. Jest ich czterech. Są wyznaczeni przez Okręgową Izbę Radców Prawnych. Od marca przyjmują też w filii w Kamieniu w lokalu przy pl. Odrodzenia 3. Dyżury mają tam we wtorki od godz. 14 do 18.
Do prawnika za darmo można też pójść w Więcborku w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Mickiewicza 22a. Porad udzialają tam prawnicy Fundacju „Civitas”. Od marca jest też filia w Sośnie. Gdzie? W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Sośnie przy ul. Parkowej 4. Można tam przyjść we wtorek od godz. 14 do 18.
No cóż, statystyka wypada blado. W styczniu w Więcborku udzielono 20 porad, a w Sępólnie - 45. Razem to tylko 65 porad. To był pierwszy miesiąc. Ale w drugim - lutym - wcale nie było lepiej. Tych porad jest jeszcze mniej. W Więcborku znów 20, a w Sępólnie - 37.
Jest tak, że radcy prawni i pracownicy Fundacji z każdej porady muszą sporządzać notatkę i kartę informacyjną. To trafia później do starostwa. Stąd wiadomo, czego porada dotyczyła i kto ją otrzymał. Wpisywane są dane personalne, ale są one oczywiście chronione.
W starostwie podkreślają, że kto nie dostanie pomocy prawnej w ramach owych punktów, to może otrzymać ją w ramach innego samorządowego dyżuru w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Więcborku. Raz w tygodniu udziela tam porad mecenas Grzegorz Szlezer. Wystarczy zadzwonić. Tam nie ma żadnych ograniczeń, z wyjątkiem może tych natury gospodarczej.