Rząd zapowiada rekompensaty po przyszłorocznej podwyżce cen prądu

Czytaj dalej
Fot. Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
Grzegorz Skowron

Rząd zapowiada rekompensaty po przyszłorocznej podwyżce cen prądu

Grzegorz Skowron

Jak wprowadzić drastyczną podwyżkę cen energii elektrycznej bez podnoszenia rachunków, które zapłacą Polacy? Minister energii Krzysztof Tchórzewski daje do zrozumienia, że rząd znalazł odpowiedź na to pytanie.

Receptą na droższy prąd mają być rekompensaty.

- Mogę zapewnić, że wydatki gospodarstw domowych za energię elektryczną pozostaną bez zmian - deklaruje Krzysztof Tchórzewski, którego resort pracuje nad pakietem działań osłonowych dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Projekt ustawy w tej sprawie powinien szybko przyjąć rząd i zatwierdzić Sejm, bo podwyżki cen prądu planowane są od 1 stycznia 2019 roku.

Nagle znalazł się miliard

Nie wiadomo jednak, czy do tego czasu Urząd Regulacji Energetyki zatwierdzi nowe taryfy dla przedsiębiorstw energetycznych. Wprawdzie wnioski w tej sprawie złożono już kilka tygodni temu, a nowe ceny powinny być zatwierdzone najpóźniej do połowy grudnia (by weszły w życie 1 stycznia 2019 r.), ale prezes URE właśnie wezwał dostawców energii elektrycznej do złożenia wyjaśnień.

A wątpliwości, czy skala podwyżki, o którą starają się firmy energetyczne, powinna być aż tak duża, są poważne. Według nieoficjalnych informacji, prąd ma podrożeć nawet o 30 proc. Uzasadnieniem do tego są rosnące ceny węgla oraz droższe uprawnienia do emisji dwutlenku węgla. Tyle tylko, że jak zapowiada minister Tchórzewski, część pieniędzy na rekompensaty dla gospodarstw domowych oraz przedsiębiorców ma pochodzić ze sprzedaży tych uprawnień.

W dalszej części artukułu przeczytasz:

 • O ile mogą wzrosnąć ceny za energię elektryczną w 2019 roku
 • Czy rząd faktycznie wprowadzi rekompensaty i skąd weźmie na to pieniądze
Pozostało jeszcze 65% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Grzegorz Skowron

Komentarze

3
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

Dobrze, odbiorcy prywatni może i dzięki temu dofinansowaniu zapłacą mniej, ale proszę zauważyć, że dzisiaj na prąd jest wszystko, więc KAŻDY produkt przemysłowy i nieprzemysłowy, do którego wytworzenia jest używany prąd będzie musiał podrożeć i wtedy za podwyżkę zapłacimy wszyscy. Jeżeli mówi się o podwyżce rzędu nawet 70 - 80 %, to proszę sobie wyobrazić o ile więcej zapłaci na przykład piekarnia, czy pizzeria, która grzeje piec prądem właśnie, że już o wszystkich pozostałych zakładach przemysłowych nie wspomnę. A kolej - przecież lokomotyw spalinowych (że nie wspomnę o parowozach) jest jak na lekarstwo, więc ceny biletów pójdą w górę na bank, tylko jeszcze nie wiadomo o ile, ale na pewno zauważalnie.

Podobnych przykładów można wymieniać wiele. A co będzie na przykład z autobusami elektrycznymi (nie hybrydami, bo te mają także silniki spalinowe), które tak bardzo są promowane jako najbardziej ekologiczne i coraz więcej miast wprowadza je do swojej floty ? Przecież to są przedsiębiorstwa, firmy, więc dopłaty ich nie obejmą, mimo że wożą ludzi.

Szykujmy się więc na podwyżki wszędzie, w każdym towarze, a ich wysokość zależna będzie tylko od stopnia i ilości wykorzystania energii elektrycznej podczas produkcji.

Zbigniew Rusek

Ja uważam, że dla mieszkańców powinny być raczej rekompensaty za gaz niż za prąd i to dla tych, którzy używają gazu do ogrzewania domków jednorodzinnych lub mieszkań, W przypadku prądu - rekompensata tylko dla tych, którzy używają prądu do ogrzewania (by odchodzono od palenia węglem). To gaz jest rażąco drogi.

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.