Rząd ostrzega: - Nie zdążymy do poniedziałku z trybunałem
Komisja Europejska wyznaczyła Polsce ultimatum. Do poniedziałku rząd ma czas na dokonanie istotnego postępu w sprawie TK.
- Ten termin jest nierealny z uwagi na długość procesu legislacyjnego w Polsce - powiedział Rafał Bochenek, rzecznik rządu PiS. - Dopiero w czerwcu będzie ustawa.
W środę 18 maja miało dojść do organizowanego przez opozycję spotkania ws. kryzysu wokół TK. Tymczasem w ostatniej chwili liderzy opozycji przełożyli spotkanie na wtorek 24 maja.
- Wierzę w happy end. Po pierwsze, dlatego że jestem optymistą. Po drugie, dlatego że Jarosław Kaczyński i PiS nie mają innego wyjścia. Muszą opublikować orzeczenia
- mówił w TVN 24 eurodeputowany PO Paweł Zalewski. Szef PO Grzegorz Schetyna w liście skierowanym do premier Szydło zaproponował przełożenie spotkania klubów parlamentarnych w sprawie kryzysu wokół TK na wtorek. Podczas rozmów z dziennikarzami podkreślił, że za zaniechania rządu w tej sprawie „zapłacą wszyscy”.
Lider Nowoczesnej Ryszard Petru powiedział, że to pierwsza taka sytuacja, w której KE wyznacza bardzo krótki termin na realizację swoich postulatów, a za błędy popełnione przez Kaczyńskiego Polacy „zapłacą swoją gotówką”. - Nigdy nie było jeszcze tak, żeby było tylko kilka dni - skomentował treść komunikatu KE Ryszard Petru. Organ wezwał Polskę do wykonania „znaczących” kroków rozwiązujących kryzys wokół TK do poniedziałku. Lider Nowoczesnej stwierdził, że obecnie nie ma żartów, a brak reakcji ze strony polskiego rządu może oznaczać sankcje finansowe.
- Źle by było, gdyby Polacy musieli płacić swoją gotówką za to, co robi Kaczyński - powiedział Petru.
Polityk dodał, że obecnie trudno jest mu odnaleźć jakieś pozytywne scenariusze na rozwiązanie tej sytuacji.
Nadzieję, że wkrótce uda się zakończyć spór o TK „także na drodze koniecznych rozwiązań prawnych”, wyraził prezydent Andrzej Duda.
- Wiele wskazuje na to, że ta sytuacja zostanie rozwiązana, a ja cały czas ubolewam nad tym, że Platforma Obywatelska zaczęła tę całą awanturę w czerwcu, próbując na siłę zawłaszczyć TK, mieć 14 na 15 sędziów, łamiąc wszystkie zasady - i konstytucję i zasadę pluralizmu w TK - powiedział Duda.
Jego zdaniem TK powinien być pluralistyczny. - Mam nadzieję, że wkrótce taki właśnie pluralistyczny w całości będzie; że spór polityczny uda się zakończyć także na drodze koniecznych rozwiązań prawnych - dodał. Zdaniem Dudy te rozwiązania „muszą być przyjęte tam, gdzie cały ten spór się zaczął, poprzez uchwalenie przez PO ustawy o TK z naruszeniem wszelkich zasad”.
Autor: Piotr Mieszkowski