Rysiek Riedel nie fałszował ani na scenie, ani w życiu

Czytaj dalej
Fot. Fot. Józef Brom/Archiwum Prywatne
Krzysztof Ogiolda

Rysiek Riedel nie fałszował ani na scenie, ani w życiu

Krzysztof Ogiolda

"O legendarnym wokaliście „Dżemu", o pieczęci, jaką odcisnął na swoich fanach, opowiadają 25 lat po śmierci muzyka jego syn Sebastian oraz Marcin Sitko, autor książki „Rysiek Riedel we wspomnieniach”. Obaj byli niedawno gośćmi spotkania w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

W książce „Rysiek Riedel we wspomnieniach” Maciej Maleńczuk mówi, że Rysiek, nawet gdyby chciał zafałszować, nie potrafił. To się odnosi chyba i do jego życia – był zawsze autentyczny – i do jego śpiewania. W czym tkwiła jego tajemnica? Przecież formalnego wykształcenia muzycznego nie miał.
Marcin Sitko: Rodzina nie była muzykująca. Sebastian, wiadomo, dostał geny po ojcu. Zresztą jego siostra Karolina bardzo pięknie maluje. Te prace wiszą w jej domu. Nie od początku wiedziałem, że ona jest autorką. A Rysiek należał do ludzi tkniętych palcem Boga Stwórcy, obdarzonych talentem. Nie miał go po kim odziedziczyć, bo nic nie wiadomo o tym, by ktoś w rodzinie miał talent muzyczny. On sam do końca życia nigdy nie wziął ani jednej lekcji śpiewania przeponą. Nawet nie wiem, czy Rysiek śpiewał jakąś techniką. Wydaje się, że nie. Pamiętam jego rozmowę – już bliżej śmierci – z Krzysztofem Toczko, zwanym „Partyzantem”. Był zaciekawiony, że Krzysztof uczy się śpiewu. Zastanawiał się, czy do niego nie dołączyć.

Skoro sam Ryszard Riedel nigdy się śpiewu nie uczył, to w czym tkwiła tajemnica tego, że poruszał nie tylko tłumy. Także fachowców. Czesław Niemen czekał latami, aż Rysiek zaśpiewa jego piosenkę i... nie doczekał się.
M.S.: Liczył się nie tylko śpiew poprawny, ładny czy charakterystyczny. Ważne było także to, co on śpiewa. Jego teksty i zachowanie na scenie. To się wszystko skumulowało w tej postaci. Są ludzie, którzy śpiewają pięknie, ale nie mają charyzmy. Inni mają charyzmę, ale nie najlepiej śpiewają. W nim jakby to wszystko się skumulowało. Trudno było tego „złotego strzału”, wszystkiego, co pracowało na jego legendę, nie zauważyć. Wyglądał charakterystycznie, zachowywał się charakterystycznie, miał coś „za pazurem”. Świetnie śpiewał, miał piękne teksty i umarł młodo. Wszystko to zapracowało na jego legendę.

Coś wiadomo o początkach jego śpiewania?
M.S.: Zaczął śpiewać na obozach harcerskich albo młodzieżowych, przy ognisku. Śpiewał piosenki „Beatlesów” udawanym angielskim, czyli fonetycznie. To mu całe życie dobrze wychodziło. Już jako dojrzały artysta potrafił wtrącić wstawki niby-angielskie albo niby-norweskie. W niewiadomym języku, ale bardzo dźwięczne. Siostra Ryśka napisała mi, że one z mamą pojechały go kiedyś odwiedzić na obóz gdzieś w okolice Pustyni Błędowskiej. Były bardzo zaskoczone, bo zobaczyły taką zabawę: Rysiek siedział w kartonie i udawał radio, które było na tym pudle narysowane. Ktoś kręcił gałkami, niby zmieniały się stacje, a Rysiek ze środka śpiewał co chwilę jakąś inną piosenkę. Zaskoczył wtedy i siostrę, i mamę, a to znaczy, że wcześniej się jako śpiewak nie udzielał.

Pozostało jeszcze 82% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Krzysztof Ogiolda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.