Rynek w Katowicach: Plac Kwiatowy gotowy, ale efekt dopiero wiosną, bo liście opadły z drzew

Czytaj dalej
Fot. Justyna Przybytek
Justyna Przybytek

Rynek w Katowicach: Plac Kwiatowy gotowy, ale efekt dopiero wiosną, bo liście opadły z drzew

Justyna Przybytek

Rynek w Katowicach: Plac Kwiatowy gotowy! Do 20 grudnia budowlańcy opuszczą plac Kwiatowy, jeden z trzech placów składających się na nowy rynek w Katowicach. Sam plac jest już gotowy, ale trwają prace wykończeniowe w trzech pawilonach kwiatowych i gastronomicznych. ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Rynek w Katowicach: Plac Kwiatowy gotowy, ale efekty dopiero wiosną.

ZOBACZ KONIECZNIE:
NIESAMOWITE NOCNE ZDJĘCIA KATOWIC Z LOTU PTAKA

- Wewnątrz trwa malowanie, tynkowanie, kończona jest glazura i terakota. Te prace potrwają do 20 grudnia – zapewnia Wojciech Pałczyński, z firmy NDI, która jest generalnym wykonawcą inwestycji. Po zakończeniu tych prac plac Kwiatowy będzie już skończony. Posadzka jest z granitu z RPA, kaskadowa fontanna – na zimę opróżniona z wody – obłożona granitem z Hiszpanii, zaś schody wokół placu – z betonu architektonicznego – podświetlone na kolorowo. Zasadzono też drzewa na placu – wszystkie to surmie – ale ich korony kilka tygodni temu straciły liście. Całość wciąż jest ogrodzona płotem.

JAK MAJĄ WYGLĄDAĆ KATOWICE WEDŁUG NOWEGO PREZYDENTA?
MARCINKRUPA: KATOWICE NIE POTRZEBUJĄ REWOLUCJI. PLANUJĘ OTWARCIE NA MIESZKAŃCÓW

- Po 20 grudnia, jeśli urząd miasta podejmie decyzję, że chce otworzyć tę przestrzeń i będzie ją utrzymywał zimą, to usuniemy ogrodzenie placu, jeśli takiej decyzji nie będzie, zamienimy po prostu ogrodzenie na siatkę, aby się nie przewracało – tłumaczy Pałczyński.

Prawie gotowy jest też plac Teatralny. Powiększony, z nową nawierzchnią, ale wciąż pusty, bo brakuje małej architektury i oświetlenia w posadzce.

- Oświetlenie w led, w posadzce dookoła placu będziemy wykonywali od przyszłego tygodnia. A mała architektura? Jeśli zamawiający (miasto – przyp. Red.) wskaże, jakie donice chce tu postawić, to też je wykonamy – wyjaśnia Pałczyński.

Po zakończeniu prac na obu placach, roboty skoncentrują się na trzecim. Powstanie w okolicy banku ING, na nowo wybudowanym i przykrytym korycie Rawy. Na tej przestrzeni ma się pojawić sporo drzew w tzw. strefie relaksu, będzie tu sztuczne koryto Rawy, głębokie na 40 centymetrów, jeszcze do niedawna była też mowa o siłowni pod chmurką, ale nagle z projektów wyparowała. Na razie prace wstrzymują sieci teletechniczne, budowlańcy wyciągnęli je przy okazji przebudowy rzeki Rawy i planują położyć dla nich nowy tunel.

- Konstrukcja sztucznego koryta Rawy będzie budowana już w przyszłym roku – dodaje Pałczyński. Ten plac podobnie jak dwa pozostałe zostanie wyłożony granitem, ale nie wszędzie na szczęście, nie zabrukowane pozostaną przestrzenie zielone.

Urządzanie trzeciego placu ma się zakończyć, jak mówi Pałczyński w lipcu, albo sierpniu 2015 roku.


*Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
*Nowe władze woj. śląskiego: Koalicja PO, PSL, SLD. Marszałek Saługa. Zarząd wybrany
*Niesamowote zdjęcia nocne Katowic. Takich Katowic jeszcze nie widzieliście [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Justyna Przybytek

Komentarze

27
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Gość z City K.

Popatrzcie na zdj.nr-1 (już kiedyś o tym pisałem ) ,jak blisko tych Pawilonów przejeżdża ten niebieski Tramwaj. Zaznaczam że w tym miejscu niema przystanku i Tramwaje bardzo szybko przejeżdżają , można sobie wyobrazić taką sytuację -, Matka z Dzieckiem w Wózku chce się dostać z P. Kwiatowego do Zenitu i wjeżdża z Wózkiem pomiędzy te Pawilony na zdjęciu pod Zenit,a tramwaj jeszcze jest schowany za tym Pawilonem po lewej stronie i go nie widzi i wysuwa Wózek przed sobą na Tory i co?, Tragedia Gotowa ,Kto będzie odpowiadał za ten wypadek w Centrum Miasta ?,czy czasem nie Włodarze tego Nowego Magistratu na Rynku ,co będą na to patrzeć z OKIEN ,jak będą Matkę i Dziecko ZESKROBYWAĆ z TORÓW Służby Ratunkowe.To jest poroniony pomysł ,albo dodatkowe Światła załączane i koszta z Podatników wzięte. Kiedy Magistrat postawi Znaki Zakazu wjazdu na wlotach Ulic dookoła Rynku.?

joanka

A kto na co dzień ogląda ów plac z lotu ptaka? Tysiące widzi tylko zielono szare ściany zamiast np pięknej kamienicy na rogu Pocztowej i Młyńskiej oraz naszego super Urzędu. A jak zazielenią się drzewa to dopiero będzie brak... widoków. Czy gdzieś jest dostępny kosztorys tych prac rynkowych?

ryhu

Dobry fotograf wykonuje 25 zdjęć i wrzuca 1, 2 lub 3 najlepsze. "Ten fotografka" robi ile wlezie i wrzuca wszystkie.

i nie będą mieć.

Nazywanie tego placu rynkiem to naduzycie. Rynek to mają w Mikolowie, Krakowie.

Nick

Mam pytanie czy ktoś może zacząć naprawiać ledowe oświetlenie w granitowych płytach na ulicy 3go Maja, to skandal by po 3 miesiącach od oddania ulicy do użytku 75 % świateł nie działało.

Bartek

Czy Pan Jarząbek może ruszyć z postępowaniem gwarancyjnym w sprawie tych opadłych liści? Przecież nie może być tak, że one w czasie kampanii od tak sobie spadną...

GoldAdler

To niby co miałoby być w tym miejscu - las ?
Czy rekonstrukcja przedwojennej "starówki" ?
Bardziej mnie martwi ruina starego dworca i może ktoś wreszcie zrozumie
w magistracie,że zrobili z Mariackiej bordel,co na drodze do Kościoła Mariackiego, nie powinno mieć miejsca. O katowanych okolicznych mieszkańcach nie wspomnę. Zresztą, co można zrobić na skrzyżowaniu wielu linii tramwajowych,gdzie o wypadek nietrudno ? Ciekawy jestem jak będzie z utrzymaniem czystości i wszechobecnym menelstwem,które wyleguje się na wszystkich ławkach, od pl.Wolności, do pl.Miarki i w okolicach pl.Andrzeja ? Jest jeszcze wiele pięknych kamienic przy ulicach 3-go Maja,Mickiewicza itd. przydałyby się remonty i normalni najemcy płacący czynsz - dbający o swoje miejsce zamieszkania. Za komuny lekką ręką cudzą własność oddawano przybyszom ze wschodu. Efekt był taki,że w centrum strach było wyjść nocą,a praktyki palenia w piecu zrywanym z podług parkietem stały się normą. Znam wielu ludzi z kresów, ale takiej hołoty, jaka przybyła do Katowic nigdy nie widziałem ! Centrum Katowic stało się Mekką rozwydrzonej, zapijaczonej łobuzerki, która terroryzuje spokojnych mieszkańców, a Policja bardziej interesuje się piciem piwka w krzakach, niż ściganiem handlarzy narkotyków. Kultura to nie tylko muzea,filharmonie czy kawiarnie...to przede wszystkim kulturalni ludzie.
Jest wiele fajnych miejsc np. Klub Podróżników "NAMASTE",gdzie można wypić, co nieco z bogatej oferty napojów z pianką. Niestety lokalizacja okolicy ulicy Gliwickiej nie wróży sukcesu na przyszłość, o ile nie zrobi się tam porządku...
Ps. Mieszkaniec Dębowych Tarasów,nie stanie się katowiczaninem w rok. Nie zrozumie specyfiki miasta przez pryzmat ogrodzonego osiedla z obstawą. Zresztą osobiście nie zazdroszczę. Wiem natomiast,że wszyscy chcemy czuć się bezpiecznie i żyć w mieście przyjaznym człowiekowi.
To jakie podejście Urząd ma do człowieka, można było zobaczyć,gdy podwoje magistratu, nie uwzględniły wejścia, dla osób niepełnosprawnych...
Ps. ciekaw jestem, jak to się dzieje,że po aferze hazardowej w Katowicach, powstają nowe szulernie niczym grzyby po deszczu ?

skandal!

Przybytek i wszystko jasne.

Ona jest faktycznie...niezawodna w robieniu byków.Szok!

NIEZABRUKOWANE!!!!!! Nie......RAZEM PISZ I WRACAJ DO SZKOŁY JUSTYNO PRZYBYTEK!

Jaki rynek? I jeszcze ta barykada przez Zenitem aby całkiem go zamordować. No ale udogodnienia ma mieć Wagina Center, lokalne firmy wypad!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.