Rusza Świąteczna Zbiórka Żywności. Pomagać można również bez wychodzenia z domu
Zbiórka odbędzie się już po raz 24., ale ze względu na pandemię, będzie nieco inna niż w poprzednich latach. Pomagać można na przykład bez wychodzenia z domu.
„Święta godne, a nie głodne” to tegoroczne hasło akcji. Z powodu koronawirusa w tym roku nie spotkacie w sklepach wolontariuszy. Jak zwykle natomiast będą oznaczone kosze przy kasach, do których możecie wrzucać artykuły dla potrzebujących.
- Według danych GUS w Polsce około 1,6 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie, czyli miesięcznie dysponuje kwotą mniejszą niż 600 zł - mówi Sylwia Romańczak z Federacji Polskich Banków Żywności. - Każdego dnia osoby starsze, chore, niepełnosprawne, samotni rodzice stają przed dylematem: czy zapłacić rachunki, kupić leki czy jedzenie. Kryzys spowodowany pandemią te trudności jeszcze pogłębia.
Dlatego do banków żywności zwraca się coraz więcej osób, które straciły źródło dochodu i znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. - Pomagamy im m.in. organizując Świąteczną Zbiórkę Żywności, właśnie po to, żeby ten świąteczny czas mogli przeżyć z godnością i usiąść przy pełnym stole wigilijnym - dodaje Sylwia Romańczak.
Pomóc można nie wychodząc nawet z domu. Wszystko za sprawą sklepu online (znajdziecie go pod adresem www.zbiorkazywnosci.pl). Wystarczy wybrać konkretny Bank Żywności (spośród 28, biorących udział w zbiórce), któremu chcemy pomóc oraz kwotę (do wyboru są koszyki za 10, 15, 20 złotych, ale można też wpłacić więcej). Zebrane w ten sposób pieniądze pozwolą na zakup żywności osobom w trudnej sytuacji życiowej.
Jeśli zdecydujecie się na wrzucenie produktów do oznakowanych koszy przy sklepowych kasach, warto wybierać artykuły z długą datą ważności, takie jak mąka, makaron, kasza, cukier, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, bakalie czy słodycze. Pomagać możecie w sieciach Auchan, Biedronka, Carrefour, Gama, Groszek, Kaufland, Lewiatan, Lidl, Netto, Stokrotka i Tesco. Pełna lista sklepów dostępna jest na stronie www.bankizywnosci.pl
Świąteczna Zbiórka Żywności potrwa od 23 do 28 listopada. Bierze w niej udział ponad 2 tys. sklepów w całym kraju.
Federacja Polskich Banków Żywności zrzesza 31 Banków Żywności w całej Polsce. Na co dzień ratują one jedzenie przed zmarnowaniem, ponieważ odbierają ze sklepów i od producentów niesprzedane, dobre jakościowo produkty i przekazują je organizacjom charytatywnym. Są to głównie owoce i warzywa, napoje, mleko, sery, pieczywo, czasem mięso. Tylko w 2019 r. banki żywności przekazały 50 tysięcy ton artykułów spożywczych. Żywność trafiła m.in. do jadłodajni, domów pomocy społecznej, świetlic środowiskowych, noclegowni, hospicjów, domów dziecka czy ośrodków wsparcia dla samotnych matek.