Rusza budowa S5. Potrzebne są ręce do pracy przy tej inwestycji
W powiecie świeckim widać już oznaki budowy trasy ekspresowej S5. Przygotowywany jest teren, na którym powstanie droga. Wycięte zostały już drzewa. Zaczęła się też procedura wykupu gruntów.
Tereny dzielące obwodnicę Świecia od nowych bloków na osiedlu Marianki służyć będą natomiast jako magazyn do składowania materiału oraz jako parking dla ciężkiego sprzętu.
Archeolodzy pracują. Saperzy znaleźli pociski
W obszarze inwestycji pracują aktualnie archeolodzy. Można ich spotkać choćby w Wiągu.
Tomasz Okoński, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wyjaśnia jednak, że to standardowa procedura. Działalność badaczy nie wpłynie na opóźnienia w postępie realizacji inwestycji. Podobnie zresztą jak warunki atmosferyczne, które w tym roku nie są zbyt łaskawe.
- Zanim zaczniemy cokolwiek budować, teren badają saperzy. Później swoje czynności prowadzą archeolodzy i ludzie odpowiedzialni za środowisko. Wszystko jest jednak wliczone w harmonogram prac - wyjaśnia Okoński. - Nie spodziewamy się w powiecie świeckim odkryć na miarę Biskupina, więc niebawem archeolodzy powinni zakończyć prace - dodaje.
Warto dodać, że efektem działań wspomnianych saperów były znaleziska w Świętem (gmina Świecie), gdzie wykopano kilkadziesiąt sztuk pocisków karabinowych, granatów ręcznych i moździerzowych pochodzących z czasów II wojny światowej.
Na przełomie maja i czerwca natomiast metaplantacji, czyli sztucznemum przesiedlaniu poddano sasankę łąkową. Z terenu inwestycji przesadzono ją na skarpy terenów leśnych Leśnictwa Terespol.
Skorzystają także bezrobotni
Przy okazji budowy drogi ekspresowej S 5 mogą skorzystać także osoby bezrobotne z powiatu świeckiego. Wykonawca poszukuje odpowiednio: kierowców cystern i ciężarówek, operatorów walców, koparek, koparko-ładowarek oraz pracowników budowlanych.
Przypomnijmy, że droga ekspresowa S 5 docelowo łączyć ma cztery wielkie aglomeracje: Wrocław, Poznań, Bydgoszcz i Trójmiasto.
Przez powiat świecki przebiegać będzie odcinek nr 2 o długości 22,4 km.