Marlena Bogdan

"Rozwody kościelne". Rośnie liczba małżeństw, których "nie było"

- W Kościele nie ma rozwodów, nasze sądy orzekają, czy zawarte małżeństwo w ogóle zaistniało. Jeśli nie zaistniało, to znaczy, że sakramentu nigdy nie Fot. Fot. Jakub Szymczyk/ Polskapress - W Kościele nie ma rozwodów, nasze sądy orzekają, czy zawarte małżeństwo w ogóle zaistniało. Jeśli nie zaistniało, to znaczy, że sakramentu nigdy nie było - mówi ks. dr Rafał Wierzchanowski
Marlena Bogdan

W Kościele nie ma rozwodu. Sąd Diecezjalny orzeka, czy małżeństwo zaistniało. Od października w Mielcu zacznie działać poradnia prawa kanonicznego

2609 - tyle małżeństw unieważniono w 2015 roku w Polsce - podaje Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. To o dwa mniej niż rok wcześniej.

W sądach kościelnych najwięcej spraw związanych z unieważnieniem ślubu toczy się z powodu tzw. „niezdolności psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich”. Chodzi tu np. o patologie psychiczne, uzależnienia, nałogi czy niezdolność do dochowania wierności. Inne powody to m.in. przymus, impotencja, podstęp czy błąd. Ważna informacja jest taka, że małżonek wnoszący skargę musi udowodnić, że określony defekt istniał już w chwili, gdy powiedział sakramentalne „tak” przed ołtarzem.

- W Kościele nie ma rozwodów, nasze sądy jedynie orzekają, czy zawarte małżeństwo w ogóle zaistniało. Jeśli nie zaistniało, to znaczy, że sakramentu nigdy nie było, a więc osoby są nadal wolne - tłumaczy ks. dr Rafał Wierzchanowski, oficjał Sądu Diecezjalnego.

Często traktują ślub jak tymczasową obietnicę

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

  • dlaczego wzrasta liczba wniosków o stwierdzenie nieważności małżeństwa
Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Marlena Bogdan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.