W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Korczaka nagrano audiobook w oparciu o książkę Iwony Chmielewskiej.
Projekt „Mów dziecku, że jest dobre, że mądre, że potrafi” autorstwa pana Adama Bojara, pracującego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Toruniu, miał na celu nagranie audiobooka wraz z wychowankami ośrodka i kadrą pedagogiczną.
Motywowało nim m.in. przekonanie, że czytelnictwo w kraju wcale nie upada, a jedynie zmienia swój charakter dzięki rozwojowi Internetu.
Projekt przygotowano w oparciu o książkę pt. „Cztery strony czasu”, autorstwa pani Iwony Chmielewskiej - pochodzącej z Torunia autorki i ilustratorki książek dla dzieci i dorosłych. Jak zdradza Adam Bojar, pomysł na sięgnięcie akurat po tą pozycję podsunęła mu sprzedawczyni z księgarni „Hobbit”.
Autor projektu chciał przetrzeć nowe szlaki, by dotrzeć do młodych odbiorców i rozbudzić drzemiącą w nich od urodzenia ciekawość świata.
- Głównym celem i założeniem projektu jest aktywizacja osób z niepełnosprawnością poprzez umożliwienie im w atrakcyjny i oryginalny sposób obcowania z literaturą oraz zaszczepianie w nich szacunku do mowy ojczystej poprzez rozbudzanie zainteresowania czytelnictwem - mówi Adam Bojar, autor projektu.
- Innowacyjność samego pomysłu jest wyjątkowa, gdyż nie jest nam znana podobna inicjatywa związana z promowaniem czytelnictwa, nie tylko w naszym mieście, ale również regionie i kraju, aktywizująca na taką skalę osoby z niepełnosprawnością intelektualną - dodaje.
Nagranie audiobooka wykonano w profesjonalnym studio rozgłośni radiowej „Radia Sfera” i przy współpracy z firmą fonograficzną Visual Media Records z Bydgoszczy. Już po Świętach Wielkanocnych nagranie zostanie udostępnione na stronie internetowej SOSW - www.internatsosw.dbv.pl.
Projekt zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Toruńskiej Agendy Kulturalnej w ramach programu Mikrowsparcia.